Едно от най-големите притеснения на родителите е дали децата им спят добре. Тогава на помощ идва методът Фербер, изобретен от д-р Ричард Фербер за кърмачетата и основател на педиатричния център за проблеми със съня в Детската болница в Бостън. Основата на този метод е разяснен в книгата „Разрешете проблемите със съня на детето си.“

Какво представлява методът?

Той помага на бебетата да си създадат „сънна рутина“. Състои се в научаване на децата да заспиват сами. Една от препоръките е родителите да оставят бебето си само в детското креватче. И дори ако то плаче, да не отиват при него веднага, за да прекъснат новообразуваните навици за сън.

Ричард Фербер е изследвал детските сънни навици над 20 години. Основната му цел е да приложи техника за лечение на нарушенията на детския сън. Според неговия метод бебетата на възраст от 3 до 5 месеца са физически и емоционално готови да започнат да спят сами. Първоначално родителите трябва да им помогнат с релаксираща вана или нежен масаж преди лягане, например. Фербер описва метода като ефективен, но признава, че не е лесно да се приложи. Резултатите могат да се видят от няколко дни до седмица, въпреки че не е ефективен за всички деца.

Предимства и недостатъци

Някои родители смятат Метода Фербер дори за жесток. За много от тях не е лесно да игнорират плачещото си бебе, докато други семейства намират тази практика за полезна, защото развива самостоятелност от ранна възраст.

Предимства

  • методът може да помогне на бебето да спи повече;
  • той учи децата да придобият навик да заспиват сами от най-ранната си възраст;
  • след като това се случи, децата имат по-малки нужди от внимание преди лягане, а това дава на родителите повече свободно време вечер;
  • този метод учи децата да се успокояват сами.

Недостатъци

  • някои родители смятат, че този метод вреди на връзката между родителите и детето;
  • други дори са на мнение, че увереността на детето би могла да бъде засегната.
Други начини да приспите бебето си

Някои експерти се съмняват в успеха на Метода Фербер. Те са на мнение, че продължителният плач може да се окаже стресиращ за бебето и затова съветват родителите да потърсят други възможности, за да помогнат на бебето си да спи достатъчно. Ето няколко от тях:

  • нека бебето е заето през деня, за да не заспи прекалено рано и да се събуди в малките часове. Така ще му помогнете вечер да е по-уморено и да заспи по-лесно;
  • когато го храните или сменяте пелените през нощта, опитайте да не го събуждате;
  • ако бебето е уморено, сложете го в креватчето му дори ако все още е будно. По този начин ще му помогнете да свикне с мястото, не което спи. Така няма да има нужда да го люлеете на ръце цяла нощ или да бъдете с него, докато заспи; 
  • ако бебето ви се събуди плачейки, изчакайте няколко минути, преди да го вземете. Отидете и вижте дали има нещо, което може да го притеснява, но не вдигайте много шум и не светвайте лампата;
  • направете му топла вана преди лягане, за да се отпусне;
  • люлеенето, пеенето и масажа също помагат за пълноценен сън преди да го оставите в легълцето. Приспивните песни стимулират освобождаването на окситоцин – хормон, който ще го накара да се почувства спокойно.

Дали ще опитате Метода Фербер зависи от бебето и самите вас. И да, доказано тази техника помага на децата, но може да се окаже трудна за родителите, така че се осланяйте на вътрешния си глас и това, което за ще бъде най-полезно за малкото ви съкровище и вас.