Националният отбор на България по волейбол загуби финала на Европейските игри в Баку от Германия с 1:3 гейма (16:25, 18:25, 31:29, 21:25).

Нашите с треньор Николай Желязков се представиха повече от добре и стигнаха до финала, но останаха със сребърните медали. Както е известно, България е с два отбора това лято - един в Баку и един, който с треньор Пламен Константинов, участва в Световната лига. Играчите бяха разделени в двата тима и така в Баку участие не взеха абсолютно всички познати имена, Желязков разчиташе и на доста млади състезатели. За разлика от нас Германия игра с доста солиден състав в Баку и треньорът Витал Хейнен разчиташе на познатите Кристиян Фром, Калиберда, Бьоме, Йохен Шьопс, Лукас Кампа, Фердинанд Тиле и други.

В първите два гейма не успяхме да се противопоставим на германците. Направихме го едва в третия, който измъкнахме с 31:29. В четвъртата част обаче Бундестима спечели с 25:21 и спечели златните медали.

ПЪРВИ ГЕЙМ

Първото техническо прекъсване в първия гейм дойде при преднина за Германия 8:5. Германците продължиха да играят по-добре и поведоха с 13:8, а нашите направиха грешка в аут за 14:8 за противника. Второто техническо прекъсване дойде при още по-сериозна преднина за Германия - 16:9. Калиберда направи 18:11. Германия стигна до първи геймбол при 24:16 и затвори гейма при 25:16.

ВТОРИ ГЕЙМ

Първото техническо прекъсване във втория гейм дойде при 8:6 за Германия. Нашите нямаха ден при посрещането и продължиха да изостават в резултата при 9:13. Второто техническо прекъсване дойде отново в полза на германците - 16:11. При едно от малкото продължителни разигравания нашите реализираха точка за 13:18. Германия дръпна при 22:17, а нашите сгрешиха и сервиса, пращайки в аут за 23:17. В крайна сметка противникът затвори и втория гейм при 25:18.

ТРЕТИ ГЕЙМ

В началото на третия гейм започнахме точка за точка, дори имахме преднина, но след две грешки Германия поведе с 6:4. Първото техническо прекъсване дойде в полза на Бундестима при 8:6. Велизар Чернокожев изпълни добър сервис и намали изоставането ни само на една точка - 8:9. Чернокожев изпълни втори добър сервис и изравни за 9:9. При 14:13 в полза на Германия Тодор Алексиев изпрати сервис в аут и резултатът стана 15:13. Второто техническо прекъсване дойде при резултат 16:14 за Германия. Двата тима продължиха да играят почти точка за точка и нашите изравниха при 18:18. Германия обаче не позволи драма и дръпна с 2 точки при 20:18. Чернокожев отново се включи силно и изравнихме при резултат 21:21. Поведохме във важен момент с 22:21, а Германия изравни при 22:22. Германия стигна до мачбол при 24:23 след грешка на Добромир Димитров. Изравнихме при 24:24 и поведохме при 25:24. Германия изравни за 25:25, след което нашите поведоха с 26:25. Изпратихме сервис в аут за 26:26, но след това отново поведохме при 27:26. Съперникът отново стигна до равенство при 27:27 и ново равенство - 28:28. Алексиев не успя при атаката и Германия поведе с 29:28 - мачбол. Изравнихме при 29:29. В крайна сметка спечелихме гейма при резултат 31:29.

Източник: Стандарт