От Dama.bg освежихме в паметта си съветите за това, как да бъдем добри съпруги и домакини и стигнахме до извода, че някои от правилата са напълно постижими и в днешно време. Редица семейни терапевти потвърждават, че с тези съвети семейството ще стане по-стабилно и сплотено. Затова днес ще ви припомним част от съветите давани в различни печатни издания през различните години, по които са обучавали младите дами в гимназиите:

Австралийското „Ръководство по домакинство” -1960 година

• Помнете, че винаги трябва да сте готова да посрещнете съпруга си, когато той се прибира от работа.

• Пригответе децата, измийте ги и ги облечете в чисти дрехи. Те трябва да стоят и да посрещнат своя баща, когато той влезе през вратата.

• Не забравяйте, че и външният ви вид трябва да е изряден, сложете си чиста престилка и панделка в косата.

• Не започвайте разговор със съпруга, той е изморен, тъй като му се налага да ходи всеки ден на работа и то заради вас - нахранете го и след като прочете вестника, може и да се опитате да го заговорите.

Вестник „Домашно домакинство” (САЩ), 13 май 1955 г.

Вечерята трябва да е готова навреме. Планирайте я сутринта (най-добре е предната вечер) и пригответе вкусни ястия непосредствено преди неговото прибиране. Това означава, че вие се притеснявате за него и се интересувате от нуждите му. Повечето мъже винаги се прибират гладни в къщи и перспективата на масата да ги очакват очаква любимото им блюдо е необходима част от топлият домашен уют.

Пригответе се. Отделете 15 минути, за да се освежите. Оправете дрехите си, косата си - трябва да сте весела и свежа, когато той си дойде.

Бъдете приятна и интересна събеседница за него. Необходимо му е да повдигнете настроението му, за да забрави за служебните неприятности, да почувства домашния уют.

Почистете къщата. Малко преди той да се прибере, направете последна обиколка в къщата и се убедете, че всичко е подредено и е по местата си.

Разчистете учебниците, играчките и вестниците. Забършете масата от прахоляка.

Запалете камината в студените месеци, за да може той да се отпусне. Съпругът ви трябва да почувства, че се намира в оазис на почивка и ред, за да се зарадва. Освен това, грижата за неговия комфорт ще ви достави и лично удовлетворение.

Погрижете се за децата. Ако децата ви са още малки, трябва да им измиете лицата и ръцете, да ги срешете, ако е необходимо ги преоблечете. Децата са безценно съкровище и съпругът ви ще се радва да ги види в подобаващ вид.

Пазете тишина. Когато той се прибере, изключете миялната машина, пералнята, сушилнята и прахосмукачката. Постарайте се да убедите децата да не вдигат шум.

Бъдете щастлива от това, че го виждате.

Как да го посрещнете след дългия работен ден:

• Приветствайте го с топла усмивка и покажете искрено желание да го зарадвате.

Слушайте го. Вие може да имате да му казвате нещо много важно, но не го правете в момента, когато той се връща от работа. Дайте му възможност първо той да говори - помнете, неговите теми за разговор са по-важни от вашите.

Нека това бъде „Неговата вечер”. Никога не се оплаквайте, ако се е прибрал късно за вечеря или бил навън до късно през нощта без вас.

• Вашата задача е да гарантирате, че домът ви е зона на спокойствие, където царят ред и мир, място, където мъжът ви да си почива духом и тялом.

Не го посрещайте с оплаквания и проблеми.

• Не се оплаквайте, ако е закъснял за вечеря или изобщо не се е прибрал да нощува вкъщи. Отнесете се към това като към дреболия в сравнение с онова, което е преживял той през деня.

Създайте му комфорт. Настанете го в удобно кресло или му помогнете да полегне в спалнята.

• Винаги имайте под ръка студена или топла напитка, приготвена за него. Говорете с тих, спокоен глас.

• Не искайте сметка за действията му и не поставяйте под съмнение неговата почтеност. Запомнете - той е главата на семейството.

P.S.

И още нещо важно от „Ръководство по домакинство”, но този път от частта „Съвети за мъжете”:

„След като свършите интимния акт със съпругата си, вие трябва да й позволите да отиде до банята, даже да не й е необходимо. Дайте й време да остане за малко сама. Тя може да иска да поплаче”.

Не преигравайте с образа на „добра съпруга”

Въпреки патриархалността, която лъха от тези съвети, в тях има и една здрава идея за това, че трябва да проявяваме уважение и грижа към партньора си.

Чудесно е, когато домът е място, където можеш да си отдъхнеш и да се отпуснеш, а не поредното бойно поле, на което трябва да оцелееш. Но недейте да преигравате с образа на „перфектната съпруга”, ако в отношенията ви нещо не върви гладко.

Проблемите трябва да се обсъждат под формата на конструктивен разговор, а не да преминават в постоянни обвинения по адрес на половинката ви. Желанието и готовността да се договорите е половината от решението на тази ситуация.