На 29 март точно в 3.00 часа България минава на лятното часово време. Тогава часовниците се преместват с един час напред. Това съобщиха от Главна дирекция "Национален център по метрология" към Българския институт по метрология, цитирани от БТА.

Въртенето на стрелките е официално въведено в Европа през 1976 г. по искане на Франция. Идеята за лятно часово време за пръв път се въвежда на практика от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Скоро след това през 1908 г. Великобритания също преминава на лятно часово време, като в началото то е било от 21 май до 1 октомври 1916 г.

Лятното часово време е система, въведена за спестяване на разходи за осветление, чрез увеличаване на използването на дневна светлина. При нея официалното време се измества обикновено с един час по-напред от астрономическото време, като остава така за пролетните и летните месеци.
С това се цели подсигуряване на по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище. Смяната на времето е особено популярна в зоните с умерен климат, където светлата част на деня има големи колебания през различните сезони.

У нас тази практика е въведена през 1979 г. с постановление на Министерския съвет. Според него тогава - на 1 април, часовниците се коригират с един час напред, а на 1 октомври - с един час назад. А от 1997 г. вече сменяме времето рано сутринта в последната неделя на март и в последната на октомври.

Връщането към астрономическото часово време ще бъде в 4.00 часа на 25 октомври 2015 г., когато часовниците ще се върнат с един час назад.