Експертите споделят най-лошите грешки, които двойките допускат и как да ги избегнем.

Правите всичко с партньора си

„Важно е да развиете независими интереси“, твърди Натали Датило, докторант, клиничен и здравен психолог. „Да се забавлявате заедно е чудесно, но трябва да знаете и как да го правите по отделно.“

Мечтаете за перфектната връзка

„Осъзнайте, че всички връзки се развиват постепенно и е по-важно да „движите“ отношенията си напред, вместо да се тревожите дали ще успеете да изградите перфектните взаимотношения“, казва Лари Шишански, оратор, автор и семеен терапевт.

Сравнявате партньора си с другите

„В свят, в който повечето хора виждат себе си като дървета, преплитащи се в една гора, истинско възхищение буди дърво, което се чувства като снежинка – уникално и специално“, смята Уенди Патрик, адвокат и автор на „Червени знамена: Как да разпознаете враговете, действащите зад гърба и токсичните хора във всяка сфера на живота си“. „Помислете за 10 неща, заради които истински се възхищавате на своя партньор и това ще го направи уникален. Списъкът може да включва физически, интелектуални, професионални и лични наблюдения. Когато приключите, ще осъзнаете какви големи късметлии сте да бъдете с този човек, а не с някой друг.“

Мразите себе си

„Мразенето или нехаресването на себе си прави връзката ви непълноценна. Когато обичате и приемате себе си, сте по-малко склонни да толерирате студено отношение от партньора си или от някой друг“, смята Дженифър Споулдинг, любовен и работещ по връзките коуч.

Правите партньора си целия ваш живот

„Един от най-важните компоненти на успешната връзка е индивидуалността. Не искате целият ви живот да се върти около неговия. Не се интересувайте просто от него“, обяснява Лоръл Хаус, работещ по взаимотношенията коуч. „Бъдете интересна за него. Имайте мнение, споделяйте гледна точка, основана на независими преживявания и страсти. Намерете си хоби, допълнителна работа, станете доброволец в любимата си организация, правете неща, които ви вдъхновяват и са само ваши. Ако нямате индивидуалност, партньорът ви може да загуби интерес към вас.“

Отказвате от собствените си ценности

"Знаете ли каква е същността ви? Кои са нещата, зад които заставате? Често се чувствате потиснати, не сте себе си, сякаш нещо ви липсва. Това е защото не сте действали според вътрешните сипотребности. Да осъзнаете кои сте и как може да бъдете подкрепа един за друг, показва най-доброто от вас, вашето истинско „аз“. Щом сте уверени в собствените си ценности, сте уверени в себе си“, казва Хаус.

Съгласявате се с всичко, което партньорът ви каже

„Заявяването на отворена комуникация е много важно, силната връзка позволява на всеки да изрази себе си, а партньорът де готов да слуша и помага на комуникацията“, твърди Джаред Хийтман. „Това обаче не означава винаги да сте съгласни с половинката си. Имайте своите собствени мисли и мнение, но партньорът ви трябва да усеща, че го чувате и цените.“

Опитвате се да решите всички проблеми на партньора си

„Комуникацията е жизненоважна за пълноценната връзка, така че когато вашата половинка ви споделя, се опитайте да слушате, а не да „оправяте“ проблемите му“, смята доктор Датило. „Това включва разбиране и приемане на преживяното от другия и загатва неща като „Чувам те и разбирам“ вместо „Опитвам се да оправя нещата“.

Гледате телефона си, докато приятелят ви говори

„Когато партньорът ви говори с вас, оставете настрана всичко, което може да ви разсее и се съсредоточете върху него – гледайте го в очите и наистина слушайте какво ви говори“, съветва Керъл Марголис, експерт по взаимотношения.

Спирате да правите малки жестове

„Бъдете отворени към партньора си и правете малки жестове“, съветва Лиса Кънкейд, психолог към лайф коучинг в Северна Каролина. „Всички обичаме някой да мисли за нас и да ни го показва, дори с малки действия. Ако партньорът ви е разстроен, може да промените това с малък жест към него. Когато е щастлив, продължете по същия начин, а това ще ви помогне да засилите връзката и бъдещето на взаимотношенията си.“

Да бъдете "таен обожател"

„Никой на желае да има таен обожател (или поне не за дълго). Вместо само да мислите положително за партньора си, изразете чувствата си с думи и жестове. Кажете му колко е важнен за вас“, казва Патрик.

Забравяте да казвате „Благодаря“ на партньора си

„Благодарността е важна за пълноценната връзка“, смята Алисън Ейбръмс, психотерапевт и експерт по взаимотношения от Ню Йорк. „Съсредоточете се върху позитивните качества на партньора и върху силните страни на връзката си, а не на недостатъците. Да изразите благодарност за добрите неща в нея, помага не само на уважението между вас, а и на това да се цените още повече, ключът се крие в дълбоката интимност.“

Празнувате само „големите“ неща

„Всеки (обикновено) помни само поводи като рождени дни и годишнини, но пълноценните двойки отбелязват и „малки“ неща като добри отзиви на работа или това, че бебето най-сетне е заспало“, казва Марголис.

Не забравяте малките неща

„Забравете малките неща, които правят партньорът ви несъвършен и обърнете повече внимание на това какво цените във връзката си“, съветва Кинкейд.

Съсредоточени сте върху негативното

„Да имате пълноценна връзка означава да обръщате внимание на положителните качества на партньора си и на хубавото във връзката ви, а не на недостатъците. Това е от особено значение, особено по време на конфликт, когато е по-трудно да се съсредоточите върху това, което не е наред“, казва Ейбръмс.

Критикувате и омаловажавате партньора си

„В една пълноценна връзка подкрепяте и приемате партньора си такъв, какъвто е, без да го съдите“, твърди Ейбръмс. „Не бива да го критикувате, омаловажавате или да се опитвате да го промените. Ако започнете да го правите, трудно ще възстановите връзката си. Уважението един към друг е необходима съставка на пълноценните взаимотношения. Да няма е уважение е все едно да приготвите ябълков пай без ябълки – просто не е възможно“, смята Ейбръмс.

Отказвате да правите компромиси

„Компромисите са много важни, защото показват на половинката ви, че уважавате чувствата и желанията му. Това е сигурен начин да им покажете, че ги цените и че в отношенията ви има две страни“, обяснява Дион Мецгър, психиатър, професор и автор на „Модерната трофейна съпруга.“

Искате партньорът ви да чете мислите ви

„Четенето на мисли е мит! Не можете да четете мислите на половинката си, както и той вашите, без значение колко много се обичате и колко добре се познавате. Казвайте това, от което имате нужда – не го карайте да предполага!“, съветва Датило.

Да сте прави постоянно

„Всички познаваме хора, които искат да са прави постоянно и как се чувстваме, когато трябва да ги убедим в обратното. Знайте кога трябва да се откажете от нуждата да бъдете прави по време на разговор с партньора си и се опитайте да го чуете“, съветва Томас Галиано, автор на „Проблемът бях аз“. „По-важно е да запазите близостта помежду си, а не да бъдете прави.“