Никога не е твърде късно да започнете да живеете така, както винаги сте желали и без постоянно да съжалявате за нещо. Всеки прави грешки, особено в младостта си. Важното е да умеем да си вадим поуки от тях и да не ги повтаряме.
1. Да се представяте за такива, каквито не сте
Замисляли ли сте се някога за истинското значение на клишето „да бъдеш себе си“? Това означава да бъдеш искрен и да разбираш кога трябва да слушаш и кога да говориш. Ако някога през живота си сте се въздържали да кажете нещо, защото се притеснявате от реакцията на отсрещния, то това означава, че не сте били напълно себе си.
Мислете за думите си като за енергия, която прониква във взаимоотношенията ви с околните е. Важното е да сте откровени с тях, за да бъдат и те честни с вас, но и в същото време да сте напълно ясно какво и как казвате.
2. Да оставяте другите да избират вместо вас
Този урок е много важен, особено ако сте родител! Човек е своят най-добър учител, гид и ментор. Всеки един проблем изглежда по-различен от гледната точка на вашите приятели и ако постоянно слушате съветите на останалите, ще изгубите правото си на личен избор. Комуникацията е от голямо значение, но е много по-важно да обмисляте внимателно действията си и да не позволявате чуждото мнение да им влияе. Споделяйте и обсъждайте с близките си, но бъдете сигурни, че крайното решение е изцяло ваше.
3. Да се вглъбите в себе си
На много хора се случва да се вглъбят в себе си и по никакъв начин да не помагат на околните. Не допускайте тази грешка – огледайте се наоколо и забележете какво има нужда за осъвършенстване и как бихте могли да помогнете. Започнете с нещо малко - например да разчиствате след себе си, да изпълнявате задълженията вкъщи и да помогате и на останалите да правят същото. Когато това се превърне във ваш навик, то ще зарази и околните, които също ще продължат да го предават нататък.
4. Да общувате с негативни хора
Ако имате в живота си човек, който ви тормози и с когото не можете да разговаряте спокойно, просто спрете да комуникирате. Опитайте се първо да изразите недоволството си, тъй като ако някой не се държи подобаващо с вас, не ви помага и не ви кара да се чувствате добре, е възможно и да не го осъзнава. Но ако споделите проблема си с него и в крайна сметка не си вземе поука и продължава да се държат по същия начин, очевидно този човек не заслужава да е във вашето обкръжение и можете да му помогнете да го напусне.
5. Да не се развивате
Всички сме имали периоди, в които сме се чувствали в застой. Важното е това да не бъде обичайното ни положение. Прогресът се изразява в най-малките детайли на изграждането на личността. Някой ви е направил забележка? Вслушайте се в нея и си вземете поука, вместо да се оправдавате и обяснявате и по този начин да игнорирате проблемите си. Така с течение на времето ще се научите да не повтаряте грешките си, а да вървите само напред.
6. Да се предавате
Никога не се предавайте окончателно! Ако се чувствате изморени и изтощени, си вземете временна почивка, но в никакъв случай не се отричайте от целите си. През това време ще си вземете глътка свежест, ще преосмислите добре действията си и ще имате по-добра преценка за бъдещето. Удовлетворението от добре свършената работа със сигурност си заслужава!
7. Да мислите прекалено много
В съвременното общество повечето хора са склонни да премислят и анализират прекалено. Това е голяма грешка, тъй като по този начин изтощават психиката си и убиват желанието за действие. Ако усетите, че мозъкът ви прегрява, се отпуснете, поемете си дълбок дъх и се опитайте да се фокусирате около дишането си и заобикалящата ви обстановка като не мислите за нищо друго. По този начин ще оставите няколко секунди на съзнанието ви да почине и ще се почувствате освежени. Направете тази кратка медитация в своя редовна практика всеки път щом усетите, че сте претоварени.
8. Да не говорите откровено
Ако карате хората да се чувстват добре, то в крайна сметка и вие се чувствате добре. А когато сте откровени, думите ви са още по-силни от всякога. Истината е универсална и всеки ще разбере когато сте искрени. Ако това ви стане навик, скоро ще почувствате, че и другите правят същото към вас. Да бъдете откровени в никакъв случай не означава, че трябва да сте груби – тактичността е също толкова важна, колкото и честността.
9. Постоянно да чакате
Живейте в настоящето – мислете за това какво трябва да свършите и как бихте могли да го свършите най-добре. Ако постоянно очаквате да дойде подходящия момент, то единствено губите времето. Имате свободата да избирате – живейте сега.
10. Да безделничите
Отговорете си искрено – какво давате на света? Творете от душата си – правете това, което ви прави щастливи и ви вдъхновява. Светът се нуждае от вашето творчество, независимо дали е под формата на изкуство или на идеи – само по този начин обществото може да се развива. Човек никога не е в състояние напълно да контролира живота си и творчеството ще ви помогне да не чувствате изгубени. Правете това, което ви донася удоволствие и това, което искате да споделите със света.