Прикачени ли сте към вашето дигитално устройство? Ако мисълта, че е възможно да сте без обхват и без интернет ви кара да се изпотявате, вие не сте единствените. Американците прекарват повече време от всякога пред екраните. Те отделят средно по повече от пет часа на ден, за да преглеждат телефоните си.
И така, как да обуздаете своята пристрастеност? Дали сте пристрастени към Фейсбук ("Този статус събра само 8 лайка?!”) или не можете да спрете да разглеждате социалните мрежи докато вечерята ("Видя ли новото гадже на Петя?"). По-долу са 19 издайнически признака, които да ви подскажат, че имате нужда да се изключите от устройството си.
1. Виждате замъглено
Зрението изневерява ли ви? Може би това е повече от естествен процес докато остаряваме, но ние определено ускоряваме хода на събитията. Според изследване от 2011 година, всяко взиране в екрана нанася сериозни вреди върху очите ни. Приблизително 90 % от хората, които се взират в дигитални устройства за повече от два часа на ден, имат комплексни проблеми с очите, включително замъглено виждане и „сухи очи“.
2. Телефонната паника е много реално нещо
Дали неистово тършувате из чантата си, когато телефона ви не е в обичайното си джобче или си мислите, че сте го забравили някъде, вие преживявате спиращ сърцето ви ужас само като си представите какво е да си без телефон – и това не е никак красиво. Мисълта да бъдат без връзка за неясен период от време, носи паника на 73 % от американците според изследване проведено през 2012 година.
3. Работите извънредно
Ако установите, че проверявате имейли след вечеря или на сватбата на братовчед си, може би е време за малко дигитална детоксикация. И ако си мислите, че само ще изпратите бърз имейл или ще проведете телефонен разговор тук или там, помислете пак. Оказва се, че работохолиците прекарват средно 7 часа на седмица, вършейки работа извън офиса – почти един пълен работен ден.
4. Имате пулсиращо главоболие
Пристрастяването причинява напрежение в очите, но прекалено дългото взиране в екрана може да провокира и главоболие, и изтощение. И това не е единственият ефекта върху мозъка ни, който е предизвикан от нашите дигитални устройства. Според едно изследване, смартфоните могат дори да причинят „дигитална деменция“, която представлява когнитивни проблеми* и загуба на краткосрочната памет.
*Конгнитивни промени: нарушения на познавателните способности и процеси на човешкото съзнание.
5. Нямате никаква представа как да стигнете дори до основни локации в града ви без навигацията на телефона
6. Сънят ви е неспокоен
Ако вашият телефон си има място точно до вас, на възглавницата ви, може би ще трябва да преосмислите навиците си – устройството може да саботира съня ви. Проучвания показват, че продължителното стоене на мобилния телефон точно до леглото, прави заспиването по-трудно и води до неспокоен сън. Да не споменаваме, че винаги е изкушаващо да провериш известията си точно преди да затвориш очи. Ако имате трудности в това да си осигурите необходимото количество сън, опитайте да се отделите от вашия телефон още преди да да се оттеглите за нощна почивка.
7. Чувате нереални вибрации
Ако усещате, че телефонът ви вибрира, намирате го и откривате, че нямате пропуснато повикване или ново известие – спокойно, не сте сами в това. Всъщност, усещането, което се среща толкова често, започва да привлича вниманието на учените. В статия публикувана през 2012 година, изследователи говорят за синдрома на „Вибрацията Фантом”. Това е феномен, който преживяват голяма част от младите хора, приблизително веднъж на две седмици. Засегнатите от синдрома показват и симптоми на зависимост към чат и текстови съобщения, което определено е знак да се отдалечат от телефоните си трайно.
8. „Лайк”* и „хаштаг”** са част от речника ви
Имате забавни планове за уикенда? Тагвате се, че се вълнувате. Но ако наистина казвате „хаштаг”, „LOL” или някой друг интернет израз в реален разговор, може би е време да оставите настрани телефона си.
*„Хаштаг” - "Hashtag": е знак за препратка (таг) за търсене в социалните мрежи. Представлява дума или символен низ, предхождани от символа диез („#“).
9. Ръката ви изглежда така, все едно телефона ви е постоянно в нея
„Чатещата ръка” не е медицински диагностицирана все още, но продължителното държане на смартфон може да причини спазми и болки в ръцете и пръстите. Ако откриете, че е необходимо да разтягате и раздвижвате ръката си, след като сте прекарали някакво време чатейки или преглеждайки известията си, може би е време да оставите телефона си вкъщи.
10. Пишете на някого, който е в другата стая (или точно до вас)
11. Когато отивате да си вземете душ, с вас идва и телефонът ви
Ако носите телефона си навсякъде с вас, включително в банята и спалнята – може би е дошъл моментът за малка дигитална инверсия. Данните сочат, че приблизително повече от половината използващи смарттелефони, на възраст от 18 до 29 години, взимат устройствата си докато са в банята. Компания, която произвежда "умни" телефони е открила, че 77% от американците използват смарт устройствата си докато са в леглото с някой друг.
12. По-важно е да публикувате снимки на храната си, отколкото да я изядете
Понастоящем има повече от 5 милиона снимки на храна в Инстаграм. И времето, което прекарвате в споделяне на храната си в социалната мрежа вместо да осъзнаете кой е срещу вас в този момент, може би нанася вреда върху връзката ви. Отново проучване сочи, че ако телефонът ви е на видно място, докато провеждате разговор с някого очи в очи, събеседника ви се чувства по-малко позитивно настроен към вас, отколкото към хората, с които чати.
13. Забравили сте как се поддържа контакт с очи
Човек срещу човек, разговор очи в очи, е все по-рядко срещан начин на общуване и технологиите могат да бъдат обвинени за това. Според анализаторите на човешката комуникация, възрастните в днешно време имат контакт очи в очи през между 30 до 60% от времето на едни разговор. Тези цифри може би ви звучат задоволително, но за да се установи емоционална връзка, контактът очи в очи трябва да бъде между 60 до 70% от комуникацията. Ако усетите, че имате нужда до гледате надолу, в телефона си, докато сте във взаимодействие с някой друг, време е да оставите устройството настрани поне за малко.
14. Не сте говорили с някого от три месеца, но знаете всички новини около него благодарение на социалните мрежи
15. Мислите за себе си в статуси
Признайте си: едно от първите неща, които си помислихте, когато се установихте на тази работа беше как ще споделите това в Фейсбук. И когато се озовахте неловко седящи между двойка спорещи в метрото, си помислихте, че трябва да напишете статус за случката. Прекаленото споделяне в статуси е често срещан проблем в социалните мрежи и може да има негативно въздействие върху отношенията ви с останалите, така че помислете два пъти преди да постнете нещо.
16. Запомнили сте телефонен номер за последно преди 10 години
17. Имате неправилна стойка
Това свличане на раменете, което усещате, може да е заради вашия навик да сте приведени над смартфона си. Според мнозина ортопеди, когато пишете на телефона си, тялото ви автоматично се навежда напред, причинявайки деформация на вашия врат и гръб. Мускулите в тялото ни са пригодени за нашата естествена позиция, всичко извън нея ни причиня болка и проблеми със стойката.
18. Губите представа за заобикалящата ви среда
Допитванията показват, че е почти невъзможно за човешкия мозък да прави няколко неща едновременно и да пишете есемес докато се опитвате да правите нещо друго не е изключение. Ако имате навика да чатите и шофирате едновременно, което е забранено със закон на много места по света, да чатите и работите, или дори да чатите и да ходите, време е да си вземете почивка от интернет света и да се фокусирате върху само едно, друго нещо в този момент.
19. Имате нужда да документирате или да се самоснимате при всеки повод
Достатъчно показателно е само по себе си!
Виж още:
▶ Влюби се в мъж, който чете. И не го изпускай.
▶ Четенето от екран преди сън може да ви убие
▶ Огледай се наоколо (не в телефона си) и присъствай в живота си