Независимо дали сте чели книжката или пък сте гледали анимационното филмче на Дисни от 1951 или адаптацията с Джони Деп, сме сигурни, че обичате историята за Алиса, която попада в Страната на чудесата, с всичките й ярки персонажи, причудливи имена и запомнящи се фрази.
По повод годиншнината от смъртта на Луис Карол решихме да ти представим най-интересните факти около „Алиса в страната на чудесата“.
1. Алис е кръстена на десет годишната дъщеря на заместник-ректора на Оксфордския Университет Алис Лидъл, която заедно със сестрите си, е една от първите, които са чули историята. Малкото момиченце помолило Луис Карол да запише историята на лист, а това копие сега е изложено в Британската библиотека.
2. Съществуват няколко болести, чиито имена са вдъхновени от историята – Синдром на Алиса в страната на чудесата, при който части от тялото променят размера си и Синдром, подобен на Алиса в страната на чудесата (заболяването е още известно като микропсия) – зрително нарушение, при което хората не могат да преценят размера на предметите и разстоянието, на което се намират.
3. Самият Луис Карол е страдал от двете заболявания, но не е знаел това - те са открити и именувани едва през 1955 от английския психиатър Джон Тод.
4. Оригиналния ръкопис на „Алиса в страната на чудесата“ от 1864 съдържа илюстрации от самия Луис Карол.
5. Истинското име на Луис Карол е Чарлз Лутвиг Доджсън.
6. Романите за Алиса е бил забранен в Китай през 1931 поради вярването, че „животните не трябва да употребяват човешки език“.
7. Ако погледнете внимателно в пламъка на птицата додо в сцената, в която пали лулата си в къщата на Белия Заек от филмчето на Дисни, ще видите образът на Мики Маус.
8. Филмите по историята за Алиса имат общо 2 Оскара, 4 награди „Еми“ и няколко номинации за Златен Глобус и БАФТА.
9. Загадката на Лудия Шапкар „Защо гарванът прилича на писалище“ няма смисъл. Съчинена е от Карол, който потвърждава, че няма верен отговор.
10. Това разбира се не спира хората да се опитат да познаят отговора. Най-популярните теории са „Защото Едгар Алан По е писал върху двете“ и „Защото и в двете има буквата „а““.
11. Дървото, което е вдъхновило дървото на Чеширския котарак, се намира зад дома на истинската Алиса - Алис Лидъл.
12. След като Кралица Виктория прочела „Алиса в страната на чудесата“, помолила Карол да посвети следващата си книга на нея – и той я послушал, посвещавайки й „Елементарен трактат за детерминантите".
13. Преди да получи сегашното си име, романът се е казвал „Приключенията на Алиса под земята“.
14. Съществува популярна версия, че историята всъщност е метафора за взимане на наркотици – Алиса пие различни течности, яде гъби и халюцинира като при прием на LSD, а света около нея се променя непрекъснато, както и настроението й.
15. Песента на групата Jefferson Airplane’s от 1967 „Бял заек“ също подхожда на темата за наркотиците – „Едно хапче те прави по-голям, друго хапче те прави малък / А тези, които майка ти ти дава, не правят нищо“ и „Когато хората на шахматната дъска се изправят / И ти кажат къде да ходиш / И току-що си ял някакви гъби / А мозъка ти работи бавно / Попитай Алиса, тя знае най-добре“.
16. Въпреки това не съществуват никакви доказателства, че Луис Карол е бил под въздействието на опиати, докато е пишел книгата си и вероятно тази интерпретация е единствено плод на въображението на читателите.
17. Друга версия е, че историята е метафора на раждането – Алиса се спуска в заешка дупка (зачеване), расте в тясно пространство (бременност), пие отвари (околоплодни течности) и най-накрая успява да избяга и да попадне в реалността (раждане).
18. От първото си публикуване „Алиса в Страната на чудесата“ се преиздава постоянно и е била преведена на близо 200 езика.
19. Луис Карол е бил професор по математика в Оксфордския университет. В творбата му могат да се открият няколко препратки към логиката и математиката – например когато Чеширския котарак изчезва и оставя единствено усмивката си да виси във въздуха, Алис заключва, че е виждала котка без усмивка, но никога усмивка без котка по подобие на древните логически въпроси.
20. При създаването на героите си, Карол се е вдъхновявал от личности, които познава – той самият е птицата додо, тъй като е заеквал, а Райския папагал и Орлето са сестрите на Алис Лидъл Лорина и Едит.
21. Лигавата Костенурка пее песен на име „Супа от костенурки“. Това е истинско ястие, особено популярно през 60-те години на 19 век.
22. Въпреки че „Алиса в Страната на чудесата“ има огромен успех в днешни дни, това не е било така от самото начало. При първото си публикуване книгата получава предимно отрицателни критики и не е спомената дори веднъж в анкета за най-популярните детски истории, проведена през 1988. Историята за Алиса се популяризира едва с издаването на втората част – романът „Алиса в Огледалния свят“.
23. Оскар Уайлд е бил голям почитател на книгата като дете – невероятно признание за Луис Карол.
24. Личното копие на Луис Карол от „Алиса в Страната на чудесата“ е било продадено на търг за 1.54 милиона долара през 1998 година. То е едно от шестте копия от оригиналното издание през 1865 година, които са запазени до ден днешен.
25. Албумът на Мерилин Менсън „Изяж ме, изпий ме“ е директна препратка към тортата, която Алис изяжда и течността, които изпива преди да падне в заешката дупка.
Честит рожден ден, Алиса!
А на вас колко от тези факти ви бяха известни?