Да бъдеш на 20+ може да бъде наистина стресиращо. От една страна, все още помниш тинейджърските си години, когато единствената ти задача е била ученето. От друга, вече не си там и често се налага да се справяш с няколко задачи наведнъж: учене, работа, личен живот. Стресиращо и объркващо е.
Ако сте на възраст между 20 и 30 години и мислите, че ще се побъркате, спокойно! Не сте сами.
Голяма част от хората на тази възраст не знаят какво правят с живота си. А и роднините не помагат. Според някои от тях сме още млади, за да знаем какво искаме. Според други, вече трябва да сме изградили ясна представа за бъдещето си. Объркващо е!
Истината е, че не е нужно, когато сте на 30, да държите пълния контрол над живота си. Живота сам по себе си е дълъг, хаотичен, красив и неподвластен на подчинение. Единственото нещо, което е постоянно в този живот, е промяната. За това този период е толкова драматичен. Изпълнен е с промени, метаморфози и изграждане на собствения ни свят от това, което вече сме научили.
Успехът в живота е много субективно понятие зависещо от ценностите на човека. За това и няма точен ключ към успеха. И все пак, успехът може да се определи като намирането на баланса между това, което искаме, и това, което имаме.
Естествено, никой не иска да пропилява живота си. Всички искаме да взимаме от него с пълни шепи. Ето защо ви предлагаме 8 съвета, които да последвате докато сте на възраст между 20 и 30 години, за да бъдете щастливи след това. Сами по себе си те няма да ви осигурят желаното щастие, просто ще ви осигурят качествено прекарани дни през най-важното десетилетие от живота ви.
1. Не се застоявайте. Работете колко се може по-разнообразни неща.
Не се затваряйте и не се задоволявайте само с една сфера на работа. Изпробвайте много и различни, за да намерите това, в което наистина сте добри и ви носи истинско удовлетворение. Естествено, никой не харесва работата си на 100%, но винаги трябва да чувствате удоволствие от вършенето й. Не стойте на едно работно място само заради парите или само за да не бъдете безработни. Когато смените много и разнообразни работи в младежките си години, елиминирате риска от това един ден да се обърнете назад и да си кажете: "ами ако вместо да съм... бях станал...". Животът е прекалено кратък, за да го пропилявате с нещо, което не ви на сърцето.
2. Спрете да се сравнявате с останалите
Какво правят другите хора с живота си не бива да бъде нашето мерило за целите в живота ни. Всеки от нас има свой собствен път, който да следва. Успехът не е нещо, което се постига за една вечер. Не си мислете, че някой друг е по-успял от вас, защото нямате никаква представа през какво е преминал, за да стигне до мястото, в което се намира в момента. Успехът е дълга игра, която изисква постоянство и жертви. Сравняването с другите е нищо друго освен загуба на време. Животът е пътешествие, не състезание.
3. Станете приятели с родителите си
През тийнейджърските си години често игнорираме родителите си, защото мислим, че те вече са "стари и не разбират", а ние току-що сме открили тайните на живота. Това е напълно нормална фаза от съзряването ни и всички преминават през нея. През третото ни десетилетие обаче осъзнаваме, че те все още знаят повече от нас и имат на какво да ни научат. Бъдете приятели с родителите си, вслушвайте се в съветите им, ценете мнението им и времето, което прекарвате с тях. Не забравяйте, те няма да са тук вечно.
4. Пътувайте колкото се може по-често и по-надалеч
Хората не са създадени, за да се застояват на едно място. Първите хора на земята са били номади. Те пътували по целия свят. Това е в кръвта ни. За това е много важно да пътуваме докато сме млади. След определен период организирането на пътувания става по-сложно, защото хората създават връзки и обвързвания, които пречат на това. Възползвайте се от приключенския си дух докато можете. Пътуването учи на толкова много неща. Опознаваме нови интересни места, нови хора. Оценяваме дома си. Разбираме, че въпреки различното местоживеене, нрави и език, всички хора плачат, смеят се, обичат. И всички искат едно: да живеят щастлив и свободен живот. Опознайте света около себе си. Не пътувайте само извън страната си. В нея има стотици красиви местенца, които също си струва да се опознаят. Не бъдете просто турист. Опитайте се да опознаете културата на мястото, където се намирате. Светът би бил по-разбран и състрадателен, ако повече хора пътуваха.
5. Бъдете доброволец, вършете добро, излезте от зоната на комфорта си
Няма нищо по-изпълващо и донасящо чувство на удовлетворение от това да знаете, че карате някого да се чувства щастлив. Когато извършвате доброволческа дейност, вие излизате от своя свят и се запознавате с нечий друг. Свят, който често пъти е много по-лош и страшен от всичко, което сме виждали. Освен че помагаме на даден човек (или животно) в нужда, доброволческата дейност ни помага да оценим собствения си живот. Ще го погледнем от по-различен ъгъл. Виждайки как някои нямат нищо, ни кара да осъзнаем колко много имаме ние.
Обществото се определя от това как се държи с най-слабите. Бъдете част от общество, което им помага.
6. Тренирайте редовно, хранете се правилно, научете се да живеете здравословно
След 20-тата ни годишнина все повече започваме да осъзнаваме, че метаболизмът ни няма вечно да бъде толкова бърз, колко е бил преди 5 години например. За това е важно колкото се може по-рано да си изградим навика да спортуваме редовно и да се храним здравословно. На 21-22 няма да усещаме нуждата от такова нещо, но ще оценим този навик на 31-32. Ако искате дълъг и щастлив живот, в който можете да се отдадете спокойно на заниманията си, без да се притеснявате за здравето си, добре е да се погрижите за него от сега.
7. Открийте дейностите, които ви доставят удоволствие извън работа
За да водите щастлив и пълноценен начин на живот, не трябва работата ви да бъде занимание номер 1. Важно е да намерите други дейности, които ви доставят удоволствие. Така ще можете да се разтоварите от ежедневния стрес. Работата - може да ни уволнят, да решим да я сменим, но хобито - то е за собствено удоволствие и няма как да изчезне. Освен това остава прекрасно занимание, с което да прекарвате дните си, след като се пенсионирате.
8. Харчете парите си за преживявания, не за вещи
Спрете да харчите парите си за материални неща. Нищо от тях няма да трае вечно. Вечните неща са спомените и преживяванията, които пазим в сърцето си. Харчете за неща, които ще обогатят вътрешния ви свят, ще предизвикат емоциите ви, а не за вещи, които ще ви донесат временното удовлетворение, че притежавате нещо. Не искате за завършите живота си стари и с гардероб, пълен с извехтели дрехи, нали? Животът е много повече от пари и вещи. Ако разберете това, преди да сте навършили 30, то вече сте достатъчно зрели.