Независимо дали носи първото или четвъртото си дете, всяка майка с нетърпение очаква момента, в който бебчето й ще започне да рита. Това е сигурен знак, че малкото човече расте и се развива правилно. Но не всички движения, които усещате, са ритане - бебетата прекарват много време в разучаване на утробата с ръчички, хълцат, обръщат се и дори правят салта. Бебетата определено са доста заети!
Факти за бебешкото ритане
Ако някога сте се чудили какво точно означават движенията на бебето ви, прочетете 9 факта за бебешкото ритане, които е добре всяка бъдеща мама да знае.
1. Кога ще почувствам как бебето ми рита?
Майките, които са бременни за първи път, най-често започват да разпознават движенията на детето си през 24-тата седмица. Бебчето е мърдало и много преди това, но усещането е непознато и майките често не го различават. В началото бебетата не ритат особено силно и майките сравняват чувството с “пеперуди в стомаха”.
Ако плацентата е в предната част на утробата, това може да отслаби чувството за известно време. Майките, които вече са били бременни обичайно различават “пърханията” на децата си много по-рано - дори в 12-тата седмица!
2. Защо ритат бебетата?
Бебетата най-често се движат в отговор на случващото се в заобикалящата ги среда. Твърде много шум, прекалено силна светлина или дори някои определени храни могат да стимулират ритането на бебчетата. Те също така се нуждаят от разтягане и движения, за да се отпуснат. Ако вие се движите, това може да подейства успокояващо на детето ви и дори може да го приспи. Бъдещите майки, които правят отпускащи упражнения като медитация и йога, често установяват, че бебетата им са по-кротки.
Тези упражнения водят до физиологични белези на релаксация като понижен пулс и по-забавено дишане. Това води до съответните реакции при бебето и то забавя движенията си.
3. Колко често е нормално да рита бебето?
Средният брой “ритници” е между 15 и 20 на ден, като това естествено включва всички останали движения. Но всяко бебе е различно - някои буквално спят по цял ден и се движат, когато спите, а други мърдат непрекъснато.
Бебетата си почиват и спят в утробата по близо 17 часа на ден, обичайно на 40-50 минутни периоди. Ако сте заети и в движение, може и да не усетите будните движения на малкото човече. Повечето дами забелязват, че бебетата им стават по-активни след хранене, след спорт и вечерно време.
4. Кога да започна да броя ритниците?
Няма “нормален” шаблон за бебешкото движение, но с течение на времето ще разберете какво е характерно за вашето бебе. С разтежа и развитието му, се променят и движенията. Нормално е да се притеснявате, ако не сте чувствали бебето си от известно време - ето кога трябва да го правите:
- ако в рамките на два часа сте усетили по-малко от 10 помръдвания;
- отслабен или никакъв отговор на външна стимулация като шум, галене на коремчето или гласът на таткото.
- значително намаляване на бебешката активност за два последователни дни.
5: Как да броите бебешките ритници?
Ако смятате, че ритниците на бебчето ви са намалели, си водете бележки на всяко движение, което усетите в следващия час. Седнете, хапнете нещо сладко или изпийте студена напитка и си повдигнете краката. Захарта в храната или ниската температура на напитката, ще разбудят бебчето ви и трябва да изпитате поне 10 движения през следващите 2 часа. Това включва обръщане, хълцане, ритане, сръчкване и потупване. Ако забележите нисък брой движения и след това, се свържете с лекаря си възможно най-бързо.
6. Намаленият брой ритници означава ли, че има проблем?
Макар и не винаги да означава, че има някакъв проблем, намаленият брой ритници може да бъде индикатор за фетален дистрес, причинен от недостиг на храна или кислород. Ще бъде извършен преглед на майката и на бебето, който включва ултразвук за проверка на кръвното налягане на плацентата и доброто състояние на бебето, както и проверка на реакцията му при стимулация. Понякога се открива проблема и лекаря ще ви обясни как да процедирате и дали ще се наложи бебето да се роди по-рано, за да се избегнат по-нататъшни усложнения.
7. Трябва ли да броя движенията всеки ден?
Отчитането на движението на бебето е важно, но освен ако бременност ви не е високо рискова, не е необходимо да се притеснявате за бебешките ритници. Повечето майки установяват, че са били прекалено заети и не са забелязали движение. Това обикновено ги кара да се съсредоточат върху бебето си и то започва да рита много често. Ако лекарят ви препоръча да наблюдавате движението, е добре да го правите по едно и също време всеки ден, след хранене или когато бебето ви е по-активно.
8. Ще се движи ли по-малко бебето ми след 36-тата седмица?
Бебето ви трябва да се движи непрекъснато през деня. След 36-тата седмица обаче малките човечета имат по-малко място за сериозни движения като ритане и обръщане. Това не означава, че ще усещате по-малко движения - то ще продължи да мърда с ръчички, да изучава лицето или тялото си, да си играе с пъпната връв и да се опитва да се протегне в тясното пространство. Честото и ритмично движения показва, че бебето ви хълца, а някои бебета хълцат по едно и също време всеки ден.
9. Движението в утробата предсказва ли поведението на бебето след раждането?
Начинът, по който бебето се движи в утробата, често е смятан за показател за по-нататъшното му поведение. Всеки - от майка ви до банковия ви консултант, ще ви казва, че бебета, които са по-активни по време на бременността, ще ви карат да се поизпотите, когато проходят.
Бебета, които спят по цял ден и “купонясват” по цяла нощ, ще са по-активни вечер и след като се родят, според известно поверие. Но дали е вярно? Доктор от Университета “Джон Хопкинс” е изучавал връзката между активността на плода и бъдещото поведение. В едно проучване е изследвана активността на повече от 50 бебета, а след това е проследявано и поведението им до 2-годишна възраст.
Резултатът сочи, че има връзка между движението в утробата и поведението на детето. Това поведение включва контрол на импулсите, задръжки и саморегулация.
Да усети движението и ритането на бебето е наистина специално чувство, което всяка майка очаква с нетърпение и дори осъзнава, че й липсва след раждането. Нови важни събития се случват с детето ви, когато започне да изучава света извън утробата. Движението е един от първите начини, по които бебето комуникира с вас. Всяка аномалия трябва да бъде проследена и проверена от лекаря ви при първа възможност, за да може бременността ви да протече спокойно и без излишен стрес.