Ех, фазата, в която не харесват нищо, което става за ядене – забавно, нали? Да, и ние така си помислихме.
Да водят войната, в която подрастващото им дете не желае да яде нищо, е много често срещано при майките и честно казано - е нещо нормално. Малките деца имат навика да са изключително мнителни в отношението си към новите храни – това е еволюцията, която си върши работата – но може да се окаже изключително вбесяващо, когато непрекъснато поставяте нови храни пред съкровището ви, а единственото, което прави то е да ги бута, разсипва или да отказва да ги пипне.
Тези 5 съвета, които ще ви представим, са изпитан метод и поне един от тях би трябвало да сработи, когато ви се налага за пореден път да нахраните детето си:
1. Възползвайте се от възможностите
Времето, в което детето ви ще започне да се изправя и да ходи наоколо, е и времето, в което то ще е най-податливо на това да опитва нови вкусове и видове храни. Децата принципно се отнасят с недоверие към неща, които са горчиви или кисели (защото може да са отровни, разбира се), така че това е момента, в който трябва да ги въведете – време е за цитрусови плодове и горчиви зеленчуци като рукола. До този момент, децата не са имали допир до „истинските храни“, така че е много малко вероятно да имат отрицателна реакция. Въпреки всичко, препоръчваме лигавници не само за децата, но и за родителите – вече вероятно знаете колко талантливи в плюенето на далечни разстояния са малките пакостници.
2. Научете ги да харесват храната
Вместо да давате храна на детето ви, за да видите дали то ще я одобри и благоволи да я пипне, хранете го с настройката, че то ще хареса всичко, което вие му давате. По време на „от седене към ходене“ периода, детето ви ще привикне към хранене до 6 пъти – колко по-малък е периода между опитите, толкова по-голям е вашият шанс за успех. Има вероятност дори това да се превърне в любимата храна на малчугана и да иска да я яде непрекъснато. Да, това е напълно постижимо.
3. Включете ги в процеса
Децата, които помагат на родителите си с вечерята, са много по-склонни да ядат от същата тази храна. Може да сложат масата, а ако са по-големи, да ви помогнат в приготвянето на вкусотиите. Ако пък сте много амбициозни и разполагате с градина, накарайте децата ви да посяват, да окопават, да берат плодове и зеленчуци, след това да ги сготвят. Така вероятността те да искат да опитат какво са постигнали със свой собствен труд, нараства многократно.
4. Опитайте всичко по 89 пъти
Лошите новини за родителите, които имат вече проходили деца, е че онзи трик с въвеждането на една храна, опитвайки по 6 пъти на ден... е, опитите скачат на 89. Знаем, това число никак не е малко, но приемете нещата така: ако сервирате по една хапка ново ястие в чинията с основната храна, ще отнеме само около месец детето да се настрои и да осъзнае, че всъщност новата храна му харесва. Звучи като много време, но това може да доведе децата ви до желанията да ядат здравословни храни по свой избор.
Трика с „една хапка от нова храна в чинията“ е изпитан метод – ако им сервирате само по една хапка, те ще я изяждат, защото си мислят, че печелят някаква битка. Вие сервирате „само“ малко количество от новата или, може би, омразна храна. Само ако знаеха...
5. Опитай от всичко
Когато сервирате храната на детето ви, то трябва да изяде поне по една хапка от всичко, което сте му сервирали и да изяде до край само едно от ястията. Когато прилагате това правило, постарайте се чинията му да е пълна със здравословна храна. По този начин, то ще получи всичко полезно пред погледа си. Най-добрият ефект от това е че независимо кое ще се окаже любимото му този път и ще го погълне цялото, то е здравословно и така се грижите и за добрия апетит, и за здравето на дребосъка.
Виж още:
▶ Как да приспите детето си за по-малко от 20 минути
▶ Как да убедим детето си, да не се страхува от лекари
▶ 21 снимки, които обобщават какво е да гледаш малко дете