Dama.bg ви дава възможността да получите професионален психологически съвет за своите проблеми - задайте въпросите си към психолога Кремена Ненкова, която всеки понеделник ще ви дава персонални отговори и насоки.
Здравейте!
Как да се освободя от "командите" на подсъзнанието си? Анализирайки себе си, поведението си, отношението си към мен и другите и начина ми на реагиране в различни ситуации, стигнах до заключението, че просто не мога да се преборя с неща, вменявани ми от малка. И че този проблем постоянно предизвиква подобни ситуации, в които да се чувствам зле, не себе си и да не мога да ги променя. Ето един малък пример. От малка ми е натяквано, че съм глупава, некадърна да се справя сама с нищо, че не ставам за нищо и т.н. В момента живея с мъж, който също постоянно ми го казва и мнението му за мен е такова, като изключим, че си избива комплексите върху мен. И не се разделям с него, въпреки че искам....подсъзнателно си мисля "ако е прав", той пък ме манипулира точно с тази несигурност в себе си и кръгът се затваря. Той е само един от примерите. Така... аз обаче не се примирявам и постоянно си наблюдавам реакциите, емоциите, наясно съм със себе си, почти на всяка реакция и емоция знам причините, а те не са много, но не мога да го променя. Всичко е на теория, но до действие не стигам. Стигам само до една стена и не мога да я премина. Някак си "нарочно" постъпвам така, а и търся почти винаги най-глупавото решение при дадена ситуация, само за да докажа, че наистина съм такава, за каквато ме мислят. Дайте ми съвет, губя живота си, не знам коя съм, не знам как да бъда себе си!
Поздрави!
Е.
Здравейте, Е.,
писмото Ви показва, че отдавна разсъждавате над ситуацията, в която сте. Да, като деца ние жадуваме за одобрението на околните. Начинът, по който се отнасят към нас нашите родители, средата, в която порастваме, определя начина, по който ние впоследствие - като възрастни - ще се отнасяме към самите себе си и начина, по който ще позволяваме на другите да се отнасят с нас. Докато порастваме, другите са нашето огледало и ние се ръководим и определяме от образа, който те имат за нас. Като деца ние изцяло зависим от нашите родители да сме сити, да сме сигурни и спокойни, да сме обичани, приемани, уважавани. В света на малкото дете родителите са авторитетите, на които ние безусловно вярваме, докато сме малки. Ако те ни казват, че сме глупави, некадърни да се справяме сами, често критикуват нашите действия, нашето изразяване, външния ни вид, то ние порастваме с идеята, че наистина не можем, не сме годни, не сме достатъчни, че не ставаме. Това впоследствие се отразява на живота ни като възрастни, на нашите връзки, на начина, по който се представяме в света и начина, по който го възприемаме. Често ние не осъзнаваме, че сме напълно ограничени от идеите „кое е правилно”, кое „е редно” или „нередно”, от „истините”, от „пътищата за постигане на щастието”, които сме възприели от другите. Искам да подчертая, че като казвам това нямам предвид да подложим родителите си на някакъв страшен съд, защото нашите родители също са продукт на възпитанието, което са получили от средата си, докато са пораствали. По-скоро нека да помислим и ДА ЗАПОЧНЕМ ДА ПОСТАВЯМЕ ПОД СЪМНЕНИЕ „абсолютните истини”, които са ни втълпени отвън.
Мила Е., питате ме „Как да бъда себе си?”, но Вие вече сте себе си, просто сте загубила връзката вътре във Вас. Ако искате да се чувствате цялостна, е добре да си възвърнете изгубеното, да се вгледате в себе си и подновите контакта с мъдростта и спонтанността на детето вътре във Вас. Най-важното по този път е да започнете да зачитате своите желания и чувства, да създадете пространство за себе си, а защо не за своите „най-луди” страни. Спомнете си онова малко момиченце, което сте била. Помислете кои са били най-хубавите Ви качества като дете, кои неща сте ценели тогава и кои не са Ви интересували, кое занимание Ви е правило най-щастлива в детството Ви. Свържете се с тези усещания и се опитайте да намерите себе си сега. Много би Ви помогнало, ако си зададете въпроса: „Какво харесвам в себе си?” и на лист хартия опишете всичко това, което наистина харесвате в себе си. В началото може и да е трудно, но работете с този списък всеки ден, редактирайте го и го допълвайте.
Ще завърша с думите на индийския философ Ошо, които мисля, че също ще ви помогнат да намерите своите отговори: „Променете цялата ситуация като станете креативна личност! Просто намерете своята радост в живота, намерете онова, което бихте искали да сътворявате, намерете какви бихте искали да бъдете…Свободата е просто възможност да намерите дефиниция за себе си, истинска, автентична индивидуалност, и радостта да направите света около вас малко по-добър, малко по-красив…”
Желая Ви успех!
Задайте своите въпроси към психолог Кремена Ненкова тук