Искате ли да имате добър външен вид още много години? Тогава трябва да започнете с храненето.

Какво представлява колагенът и защо е толкова важен?

Колагенът е основният протеин, който изгражда съединителната тъкан на тялото, независимо дали е кожа, коса, кости, стави или вътрешни органи. Като цяло той представлява между 25% и 45% от общия протеинов състав на човешкото тяло. Без него ние буквално щяхме да сме меки и крехки.

Колагеновите влакна са дълги и здрави нишки, които осигуряват еластичност и гъвкавост на тъканите. В ранна възраст, до към 25 години, производството му е активно, но след това синтезът му се забавя, което води до появата на бръчки, загуба на еластичност на кожата и други промени, свързани с възрастта.

За да се подпомогне производство на колаген в организма, той се нуждае от адекватен прием на протеини и допълнителни източници на колаген.

Кои храни съдържат колаген?

Повечето хора знаят, че могат да си набавят протеини от месо, риба, яйца, извара и морски дарове. Но самият колаген всъщност се намира в костите, хрущялите и кожата на животните. Тези продукти обаче рядко присъстват в ежедневната диета на повечето хора.

Сред основните ястия, които съдържат естествен колаген, можем да споменем:

  • желе;
  • пача;
  • бульон от кости;
  • рибни консерви с кости.

Но има и една уловка: колагенът от храната се усвоява слабо. Неговите молекули са твърде големи и процесът на храносмилане намалява тяхната ефективност. Освен това се усвоява по-добре, когато е приет на празен стомах, само че ние ядем ястията с естествен колаген като част от основното хранене, а в наши дни много хора дори са ги изключили от менюто си.

Добър източник на колаген ли е желатинът?

Въпреки че желатинът е продукт от преработката на колаген, неговите молекули си остават твърде големи и тялото не ги разгражда в необходимата степен. Следователно той не е най-добрият източник на колаген за възстановяване на съединителната тъкан.

Какво да консумирате, за да си набавите допълнително колаген?

Днес единственият ефективен начин за попълване на колагеновите резерви в тялото е приемането на колагенов хидролизат. По време на производството си протеинът се разгражда на къси пептиди с ниско молекулно тегло. Именно под тази форма той лесно се абсорбира в червата и навлиза в тъканите.

Главната стъпка, която да предприемете, е да следвате препоръките на консултиращия ви лекар. Но двата главни универсални съвета са:

  • приемайте колаген на празен стомах;
  • направете курс с продължителност най-малко 90 дни.

Само така можете да постигнете видим ефект. Кожата ви ще стане по-еластична и ще се подобри състоянието на ставите, ноктите и косата ви.

 

Кои храни подпомагат синтеза на колаген?

За естественото производство на колаген тялото се нуждае от аминокиселини – глицин, пролин и хидроксипролин. Те се съдържат в:

  • яйчения белтък;
  • орехите;
  • лененото семе;
  • спанака, броколито, аспержите;
  • тиквените семки;
  • цитрусовите плодове (богати са на витамин С, който засилва синтеза на колагена)

Извод:

Има няколко начина за поддържане на нивата на колаген в тялото: чрез диета или прием на специални добавки. Натуралните продукти, които съдържат колаген обаче, не се усвояват достатъчно в тялото поради големите си молекули. Колагеновият хидролизат тип I, II, III е най-добрият вариант за попълване на дефицита на този важен протеин в тялото и удължаване на младостта и красотата ви.