ЮНЕСКО призна традицията за производство на чипровските килими за световно културно наследство, съобщи организацията на сайта си.
Междуправителственият комитет на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство, който заседава в Париж на своята Девета сесия, днес единодушно вписа в Световната представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство предложената от България кандидатура "Традицията на производство на чипровски килими".
Министерството на културата представи българската кандидатура на производството на чипровските килими пред ЮНЕСКО в края на март миналата година.
Тъкането на чипровските килими е третият български елемент, вписан в Световната листа. След Бистришките баби (2006/2008) и нестинарството (2009), чрез вписването в Световната листа известният български килимарски център получава световна видимост, достойна за качествата на неговата килимарска продукция.
И до днес тъкачките в Чипровци тъкат на вертикален стан, тъкането на който се приема като древна форма на тъкачна техника. Младите хора в Чипровци се учат да тъкат както в семействата си, така и в организирани към училището и читалището групи за тъкане и багрене с естествени багрила.
Досието на кандидатурата за чипровските килими е разработено под ръководството на проф. Мила Сантова от екип в състав - д-р Ива Станоева и д-р Миглена Иванова, съобщиха от културното министерство.
В списъка на елементи, вписани в Световната листа на нематериално културно наследство, бяха включени и още седем елемента от Алжир, Армения, Азербайджан, Боливия, Босна и Херцеговина, Бразилия, Бурунди.
Открийте още добри новини на Dama.bg