Всички се възхищаваме на онези хора, които получават всичко, което поискат. Но каква е разликата между тях и останалите? Отговорът е прост - излъчват Директност, Категоричност, Самочувствие, Смелост, Спокойствие. Ако се изразявате достатъчно ясно като тях, ще излъчвате всички тези качества, с които ще имате въздействие върху хората.
Вижте как да промените не само езика си, но и начина си на мислене, за да получавате всичко, което пожелаете:
5. Поемете отговорност
- Използвайте „Аз”. Застанете зад думите си и подчертайте, че Вие изказвате желанието или мнението си и държите на него. Използването на подлог, дори когато се подразбира в изречението е признак на смелост и помага за по-ясната комуникация.
- Използването на „Ние” носи сигурността на групата и бягане от лична отговорност. Слятата идентичност на „Ние” Ви пречи да взимате и защитавате собствените си решения.
- Без общи знаменатели - Говорете конкретно чрез употреба на единствено число. Използването на обобщаващи думи като „всички”, „приятелите ми”, „хората”, „мъжете” само помага за поставянето под общ знаменател. Говорете конкретно и си признайте на базата на кого или какво точно сте си направили тези изводи. Това ще Ви помогне както да сте наясно със себе си, така и другите да Ви разбират правилно.
4. Живейте в настоящето
- Може да Ви изглежда, че събитията са в миналото или бъдещето, но мислите и говорите и мислите за тях сега. Спомняте си сега, планувате сега, затова говоренето и писането в сегашно време ще Ви помогне да се съсредоточите най-вече в настоящето.
3. Бъдете директна и спрете да използвате:
- „Ако можеше някой...” – Намеците не казват нищо. Хората не разбират от намеци.
- Любезностите в условно наклонение („ако може”, „Дали ще”, „Ще може ли” и т.н.). Те са по-директни от намек, но отново не са достатъчно силни, за да получите това, което искате от някого. Това, разбира се не означава да спрете да сте мили, просто използвайте други думи.
- Работата няма да се свърши сама, затова не казвайте „Тези писма трябва да се изпратят”, а кажете „Ти трябва да изпратиш писмата”. Вместо да внушаваме нещо подсъзнателно на човекът отсреща, нека просто го кажем ясно и директно.
- Свързващите и запълващи изрази като “би трябвало”, “ако”, “може би”, “вероятно”, “като цяло”, “възможно е”; “нещо” издават само колебание и неяснота.
2. Бъдете позитивна и не използвайте негативни твърдения
- Не говорете какво не искате да правите, а какво бихте искали да започнете да правите. Чували сте теориите, че и изпращаме послания на Вселената с мислите си, а тя пък не чувала „не”-то т.н. От Dama.bg не знаем дали това е вярно, но позитивното мислене наистина може да промени най-малкото настроението Ви.
1. Можете всичко
- Използвайте “и” вместо “или” - няма нужда да избирате, можете да имате всичко.
- Използвайте “Не искам” вместо “Не мога” или “Няма да успея”. Можете да постигнете всичко, стига да го поискате. Затова не се оправдавайте с неумение, а изразявайте нежеланието си.
- Не си противоречете - изяснете каква е позицията Ви по даден проблем и изберете страна
- Не се подценявайте и вярвайте в себе си, което значи да не прекалявате със самоиронията и да спрете с оправданията.