Не всичко в живота е пари. Но без съмнение е добре, когато имате достатъчно от тях, за да се чувствате комфортно. Парите не могат да ви купят любов, приятелство, доверие и грижи, но могат да ви спестят някои неприятности. За това нека се научим как да ги привличаме в живота си.
За да имате пари в живота си, най-важното правило е да ги уважавате. Какво значи да уважавате парите? Първото и основно правило е да не ги обявявате за световно зло и причина за всички проблеми на Земята. Парите са неутрални към нас хората. Те могат да послужат както за добри дела, така и за лоши. Нашите мисли и действия са виновни за едното и другото.
Много от нас несъзнателно гонят богатството от живота си, защото приемат, че то е нещо лошо. Колко пъти ви се е случвало да смятате, че след като някой има достатъчно пари, той непременно ги е спечелил с подлост? У нас богатството автоматично значи, че човекът насреща е зъл, използвач, експлоататор, който иска да ви превърне в част от неговите роби. Дали обаче винаги е така? Нима един умел хирург, който спасява стотици животи с уменията си, не заслужава доброто си заплащане? Или пък писател, който издава книги в хиляден тираж? Или певец, актьор, спортист... Всички тези хора се трудят и множат богатството си със своите способности и несъмнено заслужават уважение за това. А нима ако работата им е не толкова славна, но също доставя радост и облекчение на хиляди, не заслужава да е добре обезпечена финанвово?
Първото условие да започнете да уважавате парите е да не приемате, че те непременно са зли. Хората са добри и лоши. Но не и парите. Само тогава те ще се задържат повече в портфейла ви. Точно това обвинение, което хвърляте на финикийските знаци е една от причините те да бягат от вас. Защото ако не уважавате факта, че те са резултат от работа, усилия, талант и способности, то те няма да искат да сте им притежател.
В едни от най-добрите си книги за финансова грамотност „Богат татко, беден татко” Робър Кийосаки често прави сравнение между хората с богатство и тези, които не притежават такова. За първите парите никога не са зло, а са резултат от усилия, съобразителност и находчивост. Те са награда за добре свършената работа. За вторите парите са бреме и излишно усложнение на живота. Чували сте десетки пъти от устите им, колко по-добре щеше да се живееше пак във времена без пари. Тогава как ли се очаква парите да останат в тях, след като самите те не ги желаят?
Случва се и друго – човек, който не обича парите изведнъж да получи шанс от съдбата и се окаже печеливш от лотария. Радостта е голяма, но също и страхът. Дали парите няма да ме променят? Малко по малко той скоро се разделя с всичко, което е спечелил, защото не умее да уважава парите. Само си спомнете колко много бедни тото милионери има у нас. Дори се носи зловещо проклятие, което твърди, че веднъж спечелил лотарията, на човек му предстоят само нещастия.
Истината обаче е малко по-различна. Ако не уважавате парите, ако ги намирате за зли и опасни, то вие сами се опитвате да ги избягвате. А ако не ги искате вие, парите ще ви подминават с пълно безразличие. За тях няма значение в чий джоб ще са – вашия или на някой друг. Важното е да са там, където с тях се държат с уважение и не ги обвиняват за грехове, които не са техни.
Ако не уважавате парите, те бягат от вас дори да сте изкарали с кански труд и жертви. Причината е, че самото им присъствие ви дразни и ви напомня за това, което ви се е налагало да вършите за тях. Толкова ви дразнят, че бързате да се отървете от тях. Парите ви извикват отрицателни емоции. Отивате в първия магазин след заплата и пазарувате куп неща, които не са ви необходими. А след това едва затваряте месеца с помощ от приятели.
При жените тези покупки са често на дрехи, обувки, чанти, козметика, която използваме едва по веднъж, а често дори и веднъж не успяваме да сложим. Само погледнете в гардероба си или в козметичната си чантичка колко такива продукти имате?
Всеки път, когато ги видите подсъзнателно се сещате за жертвата – на време, нерви и приятни емоции, за да си ги набавите. Казвате си – какво пък, парите са за харчене! И се хвърляте в бясно пазаруване. Оправдавате се, не съм богат, но и аз заслужавам това, докато плащате с кредитната си карта скъп смартфон или мултифункционална джаджа. И след това отново се чудите защо никога нямате за важните неща?
Най-добрият начин да привлечете обратно парите в живота си е като им засвидетелствате нужното уважение за това. Това не означава да ги кътате, да се впиете в тях и да не искате да ги харчите. Означава само да не ги подценявате, да не ги вините за проблемите си, да не смятате, че са зло или носят зло.
Ако вече сте готови да опитате ето и няколко трика, за да затвърдите своето правилно отношение към парите:
1. Събирайте стотинките.
Много от нас никога не взимат ресто от няколко стотинки в магазина или пък дори изхвърлят жълтите като непотребни. Това е сигурен знак, че не уважавате парите си. За това и ги отблъсквате. Не забравяйте едрите банкноти са сбор от хиляди жълти стотинки. Дори ако не желаете тези дребосъци в портомонето си, не ги затривайте, а ги събиракте в малка купичка. Ще се изненадате колко голямо количество се събира за месец. Това ново отношение пък ще привлече и задържи по-големите суми пари в живота ви.
2. Не хвърляйте и не мачкайте парите си.
Колкото по изхабена и гнусна изглежда една банкнота, толкова по-бързо се опитвате да се отървете от нея. Това значи, че сте склонни да се разделите с нея за нещо непотребно. Как да постъпите? Отделете я настрана като фонд „Спешен случай”. Така ще я похарчите само, ако нещо е наистина необходимо и винаги ще имате сигурнист, макар и малка, че можете да поемете непредвиден харч.
3. Не съдете за хората по парите им.
Една от основните причини да нямате пари, е че не ги харесвате. Но дори, когато промените отношението си към тях, трудно променяте мнението си за хората, които ги притежават. Не съдете за човека по дебелината на портфейла му. Ако някой има пари, той не е непременно експлоататор или лош човек. Обратното важи с пълна сила. Уважавайте хората според качествата им, а парите за способността да сбъдват добри намерения.
4. Дарявайте, давайте.
Един от начините да привлечете и задържите парите в живота си е да се научите да ги харчите правилно. Това означава да ги използвате за добро. А какво по-добро от това да помогнете на човек в нужда.
Разбира се, не се хвърляйте към всяка кауза, която се изпречи на пътя ви, за да покажете колко сте добри и щедри. Достатъчно е да определите малка сума от бюджета си, с която да помогнете, когато почувствате, че си заслужава.
5. Не харчете в понеделник.
Преди време една приятелка ми сподели своята стратегия за успешни финанси – да не харчи в понеделник. Тя ми каза, че никога не плаща битови сметки, не си купува дрехи и луксозни стоки в понеделник. Не дава заеми и не харчи за забавления, козметик, маникюр и фризьор. Единствените разходи, които прави в този ден са за храна и транспорт.
В началото се усъмних, но тествах този трик. От себе си добавих, че е добре да направя така, че седмицата ми да тръгна с вземане, а не даване на пари. Какъв е смисълът?
Понеделник е най-натовареният ден за много от нас и началото на всяка работна седмица. Следователно е свързан с много напрежение и заетост, които водят до разходи. Ако в този ден отпуснем портфейла си, за да се наградим, често до края на седмицата сме похарчили повече, отколкото сме предвидили. Ако обаче запазим финансова дисциплина, в края на седмицата ще сме приятно изненадани от наличието на пари в портмонето ни.
А какви са вашите трикове за привличане на пари?