Жената, храната и хормоните - каква е връзката между тях и как правилните знания за храната ще подпомогнат хормоналния ви баланс, здравето и това да се чувствате красиви и уверени в тялото си, ще научавате в нашата нова съвместна рубрика с нутрициониста Магдалена Пашова. А първaта ни тема е посветена на връзката между хормоните и човешкия микробиом.
Какво е микробиом?
Mикробиом или още микробиота е екосистемата от бактерии (синбиотични т.е. полезни, патогенни т.е. вредни и неутрални), които обитават нашето тяло. Te са 10 пъти повече от всичките ни човешки клетки и тежат общо между 2 и 3 килограма. Голяма част от микробиомът е разположен в червата, основно в дебелото черво и има ключово значение за здравето ни.
Според най-новите научни изследвания състоянието на микробиома е определящо за храносмилането ни, имунната ни система, състоянието на кожата ни, емоционалното ни състояние и хормоналния ни баланс.
Микробиомът и хормоните
Червата при жената са значим орган в системата, отговаряща за хормоналния ни баланс и особено за регулиране нивата на естрогена. Доминантният естроген в резултат на неефективно функциониращ черен дроб или микробиом е в основата на всяко неприятно женско състояние, за което можете да се сетите - ПМС, ниско либидо, крампи и болезнен цикъл, поликистозни яйчници и трудности със зачеването.
Един сериозен аспект на проблемите със забременяването, който системно се пренебрегва в България, е че причина една жена да не може да зачене може да са разстроените й черва! Лошото чревно здраве не позволява да извлечем максимума полезни хранителни вещества от храната си, а част от тези полезни вещества директно се превръщат в храна за патогенните бактерии. Резултатът на практика е недохранване!
Допълнително небалансираният микробиом може да предизвика механично увреждане на фината чревна мембрана - състояние, известно като "възпалено течащо черво". При това състояние малки частици неразградени протеини и мазнини, бактерии и токсини могат да попаднат директно в кръвния поток и да предизвикат реакция от страна на имунната система. Комбинацията от недохранване и раздразнена имунна система драстично намалява шансовете за зачеване и износване на здраво бебе.
Как да разбера, че имам проблем с микробиома?
Небалансираният микробиом е известен като дисбиоза и това състояние е свързано с редица симптоми, които е трудно да бъдат пропуснати като:
- подуване и тежест след хранене
- болка, газове, киселини по време или след хранене
- хранителни алергии и непоносимости
- акне при възрастни
- чести главоболия
- чести простудни и вирусни заболявания или гъбични инфекции
- трудности при отслабването и др.
Според учените днешната жена може да има балансиран микробиом само ако полага съзнателни усилия да го поддържа такъв. Всичко в съвременния начин на живот включително бързото и нередовно хранене, консумиране на индустриални храни, кафе, медикаменти, недоспиване, стрес и т.н. въздействат негативно на микробиома и го дебалансират. С други думи, ако желаете да сте здрави и да нямате хормонални проблеми, ако планирате забременяване или вече опитвате да създадете дете, е изключително важно да положите съзнателна грижа за вашия микробиом.
Как да балансираме хормоните си като се погрижим за червата си
Този процес може да бъде едновременно и много лесен и много труден. Всичко зависи от индивидуалното ви състояние.
Ако нямате изредените по-горе симптоми, е важно да полагате профилактични грижи за чревния си баланс. Избягвайте дразнещи храни като глутен, захар, индустриални млечни продукти, изкуствени оцветители и подсладители, ГМО храни. Редовно приемайте пробиотични храни и разнообразие от зеленчуци, като не пропускате по-целулозните части на растенията (стъбла и кора), защото точно тези целулозни фибри са любимата храна на полезните чревни бактерии. Пазете се от антибиотиците в храната (индустриални млечни продукти и месо) и приемайте антибиотик като лекарство само при крайна нужда.
Ако имате два или повече от симптомите, изредени по-горе, е важно да вземете спешни мерки за възстановяване на баланса в червата си. Имайте предвид, че процесът на възстановяване може да продължи от няколко седмици до няколко месеца и включва терапевтичен хранителен режим, както и комбинация от подходящи храни, билки и хранителни добавки.
И все пак! Ако сте жена, която години наред се е борила с хормонални проблеми, страдала е от ПМС, акне или трудности със зачеването е важно да осъзнаете ключовата роля на червата си в тези процеси, да разберете, че както е казала Хипократ "коренът на всяка болест е в червата" и да се погрижите за тях!
Магдалена Пашова е нутриционист от CSNN и автор на книгите "По-здрави бебета" и "В кухнята на модерната жена". Работи с жени с храносмилателни, хормонални и репродуктивни проблеми. Пoвче за нея на www.magipashova.com