Раджнииш Чандра Мохан Джаин е един от най-известните и приемани по цял свят духовни учители и философи. Живял в Индия и САЩ, основател на спорното духовно и философско движение „Ошо-Раджниш” мъдростта му и днес е базисна на много практики за себепознание и себеразвитие.
Ошо е роден с името Раджниш Чандра Мохан Джаин на 11 декември 1931 г. в Кучвада, малко село в щата Мадхя Прадеш, Индия. Астролог предрича, че е възможно да умре преди да навърши седем години. Родителите му го изпращат да живее с баба си и дядо си по майчина линия до края на седмата му годишнина. Под влияние на баба си той расте без ограничения, забрани и образование. По-късно, известен вече под името Ошо, той заявява, че именно това е правилният метод за отглеждане на деца — принудителното образование и възпитаване по дадени стереотипи в тази възраст оказва неблагоприятно влияние върху развитието на личността и достойнството.
На 21-годишна възраст Раджниш получава просветление и приема за мисия да търси истината и Бог. През 60-те работи като професор по философия в Университета в Джабалпур, Мадхя Прадеш. Страдащ от диабет и болки в гърба, през 1981 г. Раджниш заминава за САЩ в търсене на по-добри медицински грижи. Така вижда най-доброто от двата свята- модерния и източния. Опитите му се насочват да обогати единия чрез другия.
Учението на Ошо приема, че всяка реалност произтича от една единствена божествена същност. Беседите му не се провеждат в суха, академична обстановка, а са примесени с шеги и вицове, поднесени с ораторско майсторство, което пленява много хора.
Ето и няколко вечни негови цитата.
Желанието да сте необикновени всъщност е доста обикновено желание. Да се отпуснете и да бъдете обикновени – ето това е вече необикновено.
2. Животът – това е тайна. Тя не може да бъде предсказана. Но има много хора, които биха искали да живеят с предсказан живот, защото тогава нямаше да има страх. Всичко щеше да е определено и нямаше да има съмнения в нищо.
3. Хората приемат всичко толкова сериозно, че това става бреме за тях. Научете се да се смеете повече. За мен смехът е толкова свят, колкото и молитвата.
4. Тъгата дава дълбочина. Щастието дава височина. Тъгата дава корени. Щастието дава клони. Щастието е като дърво извило клоните си в небето, а тъгата е като корените забили се в недрата на земята. И двете са необходими – колкото отива на високо, толкова се впива надълбоко. Всичко това става едновременно. Колкото по-високо е дървото, толкова по-дълбоки ще бъдат неговите корени. В действителност, това винаги се случва пропорционално. Това е балансът на живота
5. Ако ти си богат, не мисли за това. Aко си беден – не приемай бедността си на сериозно. Ако си способен да живееш в мир, помнейки това че мирът е само спектакъл, ти ще си свободен, няма да те докоснат страданията. Страданията са резултат от сериозното отношение към живота, блаженството е резултат от игра. Възприемай живота като игра и й се радвай.
Всички ние сме уникални. Никога не питайте никого, какво е правилно и какво не. Животът е експеримент, в хода на който следва да се изясни какво е правилно и какво неправилно. Понякога може да постъпите неправилно, но това ви дава съответния опит, от който вие ще получите облага.
6. Не се опитвай да разбереш живота. Живей го! Не се опитвай да разбереш любовта. Навлез в любовта. Тогава ще познаеш - и това познание ще дойде от твоя опит. Това знаене няма никога да унищожи мистерията: колкото повече знаеш, толкова повече ще знаеш, че остава много повече за узнаване.
7. Всяко действие води до незабавен резултат. Просто бъдете бдителни и наблюдавайте. Зрелият човек е този, който е наблюдавал себе си и е открил какво за него е правилно и какво неправилно; какво е хубаво и какво лошо. И благодарение на това, че е открил това сам, той има огромен авторитет: даже, ако целия Свят ще говори нещо друго, за него нищо няма да се промени. Той има собствен опит, на който може да разчита и това е достатъчно
8. Има моменти, когато Бог идва и чука на вашата врата. Това е любовта – Бог, който чука на вашата врата. Чрез жена, мъж, дете, любов, цвете, залез или изгрев…Бог може да почука по милиони начини.
9. Животът не е проблем. Да гледаш на него като на проблем означава да направиш погрешна стъпка. Той е мистерия, която трябва да се живее, да се обича, да се изпита. Всъщност ум, който винаги се стреми към обяснения, е един уплашен ум. Заради големия си страх той иска всичко да бъде обяснено. Той не може да навлезе в нищо, преди то да му бъде обяснено. Когато му се обясни, той се чувства на позната територия; познава географията, вече може да се движи с карта, ръководство и програма. Той никога не е готов да навлезе в непозната, неизследвана територия, без карта, без ръководство. Но животът е такъв и никаква карта не е възможна, защото животът непрестанно се променя. Той е сега във всеки един момент. Няма нищо старо под слънцето, казвам ви го - всичко е ново. Той е огромен динамизъм, абсолютно движение. Само промяната е постоянна, само промяната никога не се променя…