Когато става въпрос за защита от слънцето, често сме склонни да допускаме сходни грешки, породени от напълно погрешни стереотипи относно защитата от слънчевите лъчи. Които в крайна сметка се оказват пълна заблуда!
На плажа човек иска да се забавлява, да се отпусне и да натрупа малко или много тен. Само да ги нямаше всички вредни лъчи, които освен болезнено изгаряне, насърчават стареенето на кожата и увеличават риска от ракови образувания. Затова всеки, който иска да се възползва само от благоприятните качества на слънчевите лъчи, трябва да предпази кожата си като използва подходящ слънцезащитен продукт и още по-важно - да го използва по подходящ начин.
За да не допускате повече грешки в процеса на предпазване на кожата си, ние, от Екипа на Dama.bg, сме събрали 7-те най-големи слънцезащитни заблуди. А именно:
Грешка 1: Нужно е да използваме слънцезащитен крем, само когато слънцето грее!
Дори ако слънцето е скрито сред облаци, вредните лъчи достигат до кожата ни! Следователно: Трябва да предприемате слънцезащитни мерки, дори и в облачните летни дни.
Грешка 2: Плажното ми масло от миналата година все още е годно за употреба!
Важно: Срокът на годност на слънцезащитните продукти е ограничен! Така че непременно трябва да изхвърлите миналогодишните си мазила, било то крем, гел, масло или спрей. Стимулиращи в тази насока са организираните кампании в някои по-големи козметични магазини и аптеки, в които срещу връщане на старите ви слънцезащитни средства, получавате съответна отстъпка и намаление при закупуването на нови такива.
Грешка 3: Едно обилно намазване със слънцезащитния крем е напълно достатъчно!
Основно правило е, че трябва да нанесете плажното масло 20-ина минути преди да изложите кожата си на слънце. Но колко често трябва да го нанасяме след това? Много производители твърдят, че само едно нанасяне на техния продукт е достатъчно за целодневна защита. Обратно обаче остава мнението на дерматолози, които съветват да използвате редовно и често предпазните си средства, тъй като изпотяването и плуването намаляват значително ефекта на защита от слънцето. Не пренебрегвайте и това, че наслояването не води до увеличаване на SPF!
Грешка 4: По-малко е по-добре!
При нанасянето на слънцезащитен крем се прилага максимата: Колкото повече, толкова по-добре. Не трябва да се набляга само на определени части на тялото за сметка на други, които остават пренебрегнати. За съжаление, няма универсално правило за идеалното количество, защото съвсем логично то варира в зависимост от теглото ви. Но при всички случаи, когато изпитате съмнение, следвайте горепосочената максима и нанесете „твърде много”.
Грешка 5: Грим със SPF е достатъчна мярка за предпазване!
Днес навсякъде ще намерите какви ли не пудри, кремове и фон дьо тени със защита от слънчевите лъчи. Незнайно защо обаче, мнозина отказват да използват слънцезащитни продукти върху лицето си. Важното тук е, че един тънък слой не е никак достатъчен, за да осигури адекватна защита на кожата на лицето ви от слънцето. И то не само през лятото. Ето защо, ние ви съветваме да инвестирате в специално предназначен и адаптиран към кожата на лицето продукт, който може да използвате не само през летните месеци, а и винаги, когато слънцето е силно. Това, разбира се, далеч не означава, че трябва да се откажете от грима си. Просто първо трябва да нанесете слънцезащитния продукт и след това и грима.
Важно: Дори и устните се нуждаят от специална защита, а днес на пазара има огромно разнообразие от балсами за устни с SPF, така че се заредете!
Грешка 6: Водоустойчивите слънцезащитни кремове предпазват дори и след плуване!
Много хора разчита на добавения надпис "водоустойчив" върху опаковката на някои мазила и дори след дълъг престой във водата, не нанасят отново нищо по кожата си. Но дерматолози предупреждават, че колкото по-дълго стоите във водата, толкова по-бързо се губи и защитата от слънцезащитното ви средство. Абсолютно водоустойчив слънцезащитен крем не съществува! И затова е особено важно след къпане да използвате крема, маслото или спрея си отново.
Грешка 7: С фактор 30 съм защитен през целия ден!
Колко време може спокойно да останете защитен от слънчевите лъчи, зависи от слънцезащитния фактор на избрания от вас продукт и от типа на кожата ви. SPF 30 в този контекст означава само, че кожата ви е 30 пъти по-дълго защитена, отколкото е нейната самозащитата. За хора с много светла кожа, които имат време за самозащита около 10 минути, следва, че фактор 30 ще ги предпази за около 300 минути.