Седмото издание на фестивала за кино от Близкия Изток и Северна Африка Sofia MENAR отново ще зарадва почитателите на различните филмови приказки. От 15 януари до 1 февруари в 4 киносалона в столицата ще имаме възможността да се потопим в традициите, колорита и съвременните проблеми от 1001 нощ... или не съвсем.
Специален фокус в тазгодишното издание на фестивала ще бъде поставен върху независимото иранско кино, като в програмата са включени 6 от най-награждаваните заглавия за последните две години. Сред тях са :
- „Риба и котка” на Шахрам Мокри, отличен с награда „Хоризонти” от фестивала във Венеция, награда на ФИПРЕССИ и наградата на журито от фестивала в Дубай.
- „Последната стъпка” на семейния тандем Али Мозафа – Лейла Хатами, отличен с награда за най-добра актриса и награда на ФИПРЕССИ от фестивала в Карлови Вари и награда за най-добър сценарий от фестивала Фаджр в Техеран.
- „Мелбърн” на Нима Джавиди спечели най-високото отличие на фестивала в Египет – „Златна пирамида”, а „Върайъти” определи филма като „забележителен дебют”.
Любимата рубрика на зрителите „Керван сарай” отново ще ги отведе на вълнуващи пътешествия из екзотични кътчета, по които рядко стъпва туристически крак. Познатата група чешки авантюристи този път ще ни отведе „С трабант до края на света”, а ирландците Лари и Кевин ще се впуснат в едно бясно препускане с велосипед из континентите, отброявайки 27 държави за 11 месеца в „Тест за издръжливост”.
В рамките на фестивала ще се състоят и две прожекции, съпътствани от литературни четения. Премиерно ще бъде показан документалният филм „Пророкът”, базиран върху произведението на Халил Джубран, което преплита по вдъхновяващ начин философията на Изтока и Запада.
„Пишете: Аз съм арабин” представя историята на палестинския поет Махмуд Даруиш, един от най-бележитите автори на арабския свят. Неговото творчество моделира палестинската идентичност и спомага за пробуждането на поколения палестинци за тяхната кауза. Преди прожекциите на двата филма зрителите ще чуят някои от произведенията на авторите в оригинал и в превод на български език.
По време на фестивала ще бъде представен проектът „Бежанските потоци: изява в градското пространство и интегриране в живота на града” разработен от международен студентски екип „Съвременна урбанистична практика“.
Прожекцията на един от фаворитите на международните фестивали за документално кино „Следи от кръв” на Андреа Калин и Оливер Лукаш ще бъде последвана от дискусия на тема: „Сирия: re:start” с участието на политолога Кирил Аврамов и журналиста Руслан Трад.
По време на фестивалните дни в Дома на киното ще бъде разположена изложбата "Цветове от Мароко" на фотографа Александър Димитров.
Средствата от продажбата на фотографиите ще бъдат дарени на фондация “МС Общество България” - фондация за подпомагане на страдащите от множествена склероза.