Как можете да разберете дали го имате?
Колко хубаво е да се отпуснете и да гледате филм или сериал след дълга работна седмица, нали? Мозъкът се отпуска от множеството ежедневни задачи и изцяло фокусира вниманието си върху сменящите се на екрана картини.
Какъвто и да е филмът, освен, разбира се, тези, които са базирани на реални събития, винаги мислим, че гледаме нещо, което е измислено. Но понякога лентите съдържат много повече, отколкото си мислим.
Например, филмът „Ребека“, базиран на готическия роман на Дафни дю Морие. Романът разказва историята на младо момиче, което се омъжва за богат овдовял мъж. Изглежда, че в това няма нищо чак толкова необичайно. Но новата съпруга не може да се справи с факта, че домакинството и обществото все още са под влиянието на покойната му първа съпруга Ребека. Призракът на миналото, под формата на всичко, което е свързано с нея, довежда до лудост новата г-жа де Винтер.
Д-р Дариън Лийдър, психоаналитик и съосновател на Центъра за фройдистки анализ и изследвания в Лондон, е вдъхновен от романа и измисля термина „синдром на Ребека“, който се отнася до ретроактивна ревност или чувство на ревност към бивш партньор. Човек развива обсесивен интерес към миналите връзки на половинката си. Започват опити да се открият всички подробности за романтичния и сексуален живот и да се сравнят с това, което се случва в отношенията сега. И този синдром не е абстрактна измислица на учените. Все повече хора признават, че страдат от подобни натрапчиви мисли и емоции.
Психотерапевтът Тоби Ингам, който е писал за състоянието, признава, че от 2018 г. повече хора страдат от „синдрома на Ребека“. Лекарят обяснява, че най-често този синдром е свързан с ниско самочувствие, а това от своя страна с проблеми, които започват от детството. Може би това се дължи на факта, че родителите са лишили децата си от внимание или на спомени за изневяра, собствена или на родителите им.
Но има и добра новина - има няколко начина да потиснете негативните нагласи в зародиш.
„Запитайте се дали вашите безпокойство и натрапчиви мисли са свързани с факта, че сте по-малко важни за партньора си от неговата бивша. И дали идват от собственото ви минало, а не от сегашната ви връзка“, казва Ингам. Той също така подчертава, че не трябва да търсите информация за бившите на партньора си в социалните мрежи и по този начин да не отваряте кутията на Пандора, която може да доведе до негативни мисловни модели.
В съвременния свят на достъпна информация има много изкушения. Затова по-добре не задавайте въпроси, чиито отговори ще ви наранят.