Депресираните майки имат по-ниски деца, категорични са учените
Раждането на дете е едно от най-щастливите събития в живота на една жена, убеден е екипът на Dama.bg. Въпреки това, има физически и емоционални промени, които понякога потискат майките и ги депресират.
Изследванията показват, че ако симптомите на следродилната депресия не изчезнат, има риск детето да бъде засегнато по изненадващ начин. Както знаем, храната определя в голяма степен развитието на децата в чисто физически план. Следродилната депресия от своя страна е сериозно състояние, което може да продължи месеци и дори години. Скорошно проучване показа, че децата на депресираните майки имат 48% по-голяма вероятност да бъдат сред най-ниските, когато бъдат приети в детската градина.
Според психолозите в повечето случаи майките със следродилна депресия нямат добри практики за хранене. Така че, те не правят достатъчно нито за себе си, нито за детето си. Те също така преустановяват кърменето скоро след раждането. Освен това, депресираните майки имат изострено чувство на тревожност, което предават на детето. Тази тревожност при децата обаче може да повлияе сериозно на техните хормони на растежа. Затова не е изненадващо, че плачат често като бебета, сменят си рязко настроенията.
Важно е да отбележим, че депресията не е недостатък на характера или нещо, от което трябва да се срамуваме. Навременното лечение и подкрепата от страна на близките може да смекчи симптомите и да помогне на майката да се наслади истински на бебето си.