Кралица Елизабет II не е обикновен човек. Знаете ли, че тя е имунизирана от наказателно преследване? Или че има личен поет, на когото плаща с вино Шери? Ами че притежава власт над британските лебеди и може да уволни цялото австралийско правителство?
Вярно е, че ролята й на Британски държавен глава има изцяло представителни функции и тя не притежава особена власт, тъй като „изключителните права“ на монарха са разпределени между министрите в правителството. Но въпреки това, когато Британското правителство обявява война, регулира държавните служби или подписва договор, всичко се случва единствено след нейното съгласие.
Все пак кралицата все още си е запазила някои изключителни правомощия и уникални сили, някои от които могат да ви се сторят доста странни.
Тя притежава всички лебеди в река Темза.
На практика всички лебеди, които не са белязани, принадлежат на кралицата, тъй като чрез короната тя упражнява владението си "върху определени участъци на река Темза и околните нейните притоци", според официалния сайт на Кралското семейство.
Тази традиция е продължена с така нареченото „Преброяване на лебедите“, по време на което лебеди от Темза биват хванати, белязани и пуснати на свобода отново.
Събитието е ежегодно и протича повече от пет дни. „Преброителите“ на лебеди носят традиционни униформи и плават по реката в малки лодки, съпроводени от Главния преброител на Кралицата.
На лебедите им се прави профилактичен преглед и биват белязани с индивидуален идентификационен номер от Главния преброител на Лебеди на Кралицата, който е професор по Орнитология (наука за птиците) в Департамента по Зоология към Оксфордския университет.
Кралицата също така притежава и всички делфини в Британските води
Освен това нейна собственост са и всички есетрови риби и китове, които плуват във водите около Великобритания. Това нейно правомощие е определено от закон, приет още по време на управлението на Крал Едуард II.
Този закон е валиден и до днес, а делфините, китовете и есетровите риби са признати като "кралски риби", когато са на около 5 километра от британските брегове. Когато есетровите риби бъдат заловени и продадени, купувача трябва да поиска честта да бъде приет от Елизабет, като жест на лоялност.
Законът не е фиктивен, а наистина се спазва – през 2004 мъж от Уелс е разследван от полицията, след като е заловил 3-метрова есетрова риба. Шотландското правителство е поискало известни насоки относно закона през 2007 година, изисквайки от Кралицата възможността да привлече огромните китове на Британска територия, използвайки "фургон, теглен от шест вола".
Кралицата има право да кара без шофьорска книжка
Шофьорските книжки са издавани от името на Кралицата, но въпреки това тя е единственият човек във Великобритания, който не се нуждае от шофьорска книжка или регистрационни номера на автомобила си, за да го управлява.
Макар и на Елизабет II да не й е необходимо да притежава книжка, тя е спокойна зад волана и се е научила да шофира по време на Втората световна война, когато е управлявала камион за Спешна помощ като част от Женската спомагателна териториална служба. В резултат на обучението си, кралицата също може да сменя сама и свещите на колата си.
Кралица Елизабет II не се страхува да показва шофьорските си умения. През 1998 тя е изненадала Кралят на Саудитска Арабия Абдула (който по това време е бил все още принц), развеждайки го лично из замъка Балморал.
Бившия посланик на Великобритания Шерард Каупър-Коулс разказва за срещата "Както беше указано, престолонаследника зае предната седалка на Ленд Роувъра, а преводачът му се качи на задната. За тяхна огромна изненада, кралицата зае шофьорското място, включи светлините и запали автомобила.“
Жените в Саудитска Арабия все още нямат право да шофират, затова и Абдула не е свикнал да бъде возен от жена, а камо ли от кралица. Неспокойствието му е било усилено от факта, че Кралицата е шофирала бързо из тесните шотландски улички и е говорела през цялото време. Принцът е помолил преводача си да предаде на Кралицата да намали скоростта и да се фокусира върху пътя.
Тя не се нуждае и от паспорт
За разлика от другите членове на Кралското семейство, на Кралицата не й е необходимо да притежава паспорт, тъй като всички паспорти във Великобритания са издавани от нейно име. Въпреки липсата на подобен документ, тя често пътува извън страната.
Кралицата има два рождени дни
Когато си държавен глава на Великобритания, един рожден ден не ти е никак достатъчен. Официално рождения ден се чества в подходящ съботен ден от месец юни, макар и Елизабет II да е родена на 21 април.
И двата рождени дни са празнувани подобаващо. Истинския рожден ден на Кралицата е отбелязван с тържествени изстрели в Централен Лондон, а през 2006 Нейно Величество отпразнувала 80-тия си рожден ден с разходка по улиците край замъка Уиндзор и се е срещнала с мнозина свои поддръжници. За „официалния“ рожден ден на Кралицата се организира парад, в който се включват и други членове на Кралското семейство.
Тя има свой собствен банкомат
Една от многото привилегии на това да си Кралица на Великобритания е, че притежаваш собствен банкомат в дома си. Той е осигурен от Coutts – една от най-престижните банки в страната и е поставен в мазето на Бъкингамския дворец.
Кралицата има свой личен поет
Поетът-лауреат е почетна позиция в Британското общество, а държавният глава назначава поет, чиято работа е от национална важност. Когато тази роля е въведена за първи път, поетът е получавал 200 паунда годишно и бъчва канарско вино. Сега на поета се плаща под формата на вино „Шери“. До 2019 година, тази позиция ще бъде заемана от поетесата Каръл Ан Дъфи.
Кралицата има правото да създава закони
Съгласието на кралицата е необходимо, за да може един закон да бъде приет. Щом проектозакон премине през парламента, той е отнасян до Кралския дворец за одобрение. Най-скорошния Британски монарх, който е отказал да даде своето „Кралско съгласие“ за даден закон, е Кралица Анна през 1708.
„Кралското съгласие“ се различава от „Съгласието на Кралицата“, което представлява одобрението на Кралицата за това даден закон да бъде разискван в парламента. То се отнася до закони, които засягат интереса на Кралството (като например данъчните закони).
"Съгласието на кралицата" е упражнявано най-малко 39 пъти, като един път кралицата дори е наложила тотално вето на проектозакон за военни действия срещу Ирак през 1999 година.
Тя може да провъзгласява лордове
Кралицата има право да назначава лордове, които да присъстват в Парламента - горната камара на законодателния система на Великобритания. Като много от нейните правомощия, това също се упражнява единствено по съвет на избрани министри.
Елизабет II не е длъжна да плаща данъци... но го прави
Макар и да е освободена от правото да плаща данъци, Кралица Елизабет II го прави доброволно от 1992 година насам.
Кралицата има право да формира правителства
Преди Кралицата е имала право да освобождава от власт, да разпуска парламента и да свиква общи избори, но Закона за фиксиран срок на парламентите слага край на това нейно правомощие през 2011 година. Сега 2/3 от гласовете са необходими, за да бъде разпуснато правителството преди 5-годишния срок.
Тя все още има роля във формирането на правителството след изборите, тъй като призовава депутатът, който е в най-добро състояние да сформира правителство да го направи.
Тя има право да провъзгласява рицари
Да, не са като рицарите от приказките, които яздят коне и впечатляват девиците, но Великобритания все още притежава рицари. Те също като лордовете са провъзгласявани от Кралицата и тя им връчва титлата лично.
Рицарството се връчва на онези личности, които имат важен принос към Британското общество – независимо дали е в сферата на бизнеса, изкуството, военните действия или друго.
Любопитен факт е, че след като Тери Пратчет получи рицарска титла, той си изкова специален меч, използвайки парченца от метеорит.
Личностите, които могат да получат рицарска титла са избирани от министрите, които предоставят на Кралицата списък с номинирани всяка година.
Тя е изключение в Закона за свобода на информацията
Цялата информация за кралското семейство е освободена от Закона за свобода на информацията. Това освобождаване е направено след съдебна битка между The Guardian и правителството, след като от вестника са искали да публикуват писма на принц Чарлз, изпратени до министри.
Така наречените "Записки на черния паяк" бяха публикувани, но промяната в закона означава, че същото не може да се случи в бъдеще.
Тя може да игнорира или отменя министерски съвети
Макар и по-голямата част от правомощията на Кралицата да се прехвърлени на нейните министри, има едно изключение, което може да й позволи да упражнява цялата си власт. При "сериозна конституционна криза", монархът на Великобритания може да действа в противоречие на съвета на министрите.
Макар и да няма прецедент в днешно време, възможността за подобно действие съществува.
Кралицата има възможност да уволни цялото австралийско правителство
Като държавен глава на Австралия, кралицата има определени правомощия по отношение на правителството. През 1975 година например, представителят на Кралицата в страната сър Джон Кер уволнява премиерът поради правителствен срив. Той назначава негов заместник, а три часа по-късно е разпуснат и целия партамент. Тогава са проведени предсрочни избори в Австралия, а в страната не е имало повече сривове оттогава.
.Освен на Великобритания и Австралия, Кралицата е държавен глава и на Антигуа и Барбуда, Бахамските острови, Барбадос, Белиз, Гренада, Канада, Нова Зеландия, Папуа-Нова Гвинея, Сейнт Китс и Невис, Санта Лусия, Сейнт Винсънт и Гренадини, Соломоновите острови, Тувалу и Ямайка.
Тя е глава на църквата
Кралица Елизабет II е глава на Английската църква, както е прието по времето на Крал Хенри VIII, който разделя британската църква от Католическата църква в Рим през 16 век.
Официалната й титла е "Защитник на вярата и върховен управител на Англиканската църква" и има правомощия да назначава епископи и архиепископи. Както при много от другите й правомощия, тя упражнява това действие само по препоръка на министър-председателя, който от своя страна се съветва с църковния комитет.
Интересен страничен ефект от това е, че монархът на Англия трябва да бъде потвърден член на Църквата на Англия. Католици и представители на други религии не могат да се възкачат на британския престол. Ако принц Чарлз приеме исляма например, той не би могъл да бъде провъзгласен за крал след като Елизабет II почине.
Тя има право да раздава пари на възрастните
"Велики пари" са специален вид сребърни монети, които Кралицата подарява на пенсионери на всеки Великден като част от специална церемония. Броят на получателите съотвества на възрастта на монарха. Тази година например, Кралицата ще бъде на 89, така че тя ще трябва да връчи такива монети на 89 пенсионери.
Тези монети са законно платежно средство, но поради редкия им статут, рядко влизат в обращение.
Тя има имунитет срещу съдебно преследване
Всички съдебни преследвания се извършват от името на Кралицата, а едновременно с това тя има имунитет срещу съдебно преследване и не може да бъде принуждавана да дава показания в съда.
Въпреки че срещу държавният глава на Великобритания не могат да бъдат предприемани граждански и наказателни производства, Нейно Величество гарантира, че всичките й лични или професионални действия са извършени в пълно съответствие със закона.
Вероятно ако монархът извърши някакво тежко престъпление, ще бъде принуден да абдикира. През 17-ти век крал Чарлз I е съден за държавна измяна в следствие на Гражданската война. Той твърди, че никоя земна власт не може да посочи дейността му като престъпление. Съдът не се съгласява с него и го екзекутира.
Ето и някои други интересни привилегии на Кралицата:
• Град Хънгърфорд трябва да предоставя червена роза на Кралицата в замяна на правото на риболов и паша на животни.
• Херцогът на Атол трябва да изпраща по една роза в Бъкингамския дворец всеки път, в който Кралицата му се обади. Това за последно се е случвало по времето на кралица Виктория, така че не е ясно дали розата трябва да е в определен цвят.
• Ако Кралицата минава покрай замъка Кидуели в Уелс, наемателят му трябва да предостави бодигард в пълно бойно снаряжение.
• Маркизът на Ейлсбъри притежава гората Савернейк и е необходимо да изсвири с ловджийски рог всеки път, в който Кралицата премине през гората. Това се е случило за последен път през 1943 година.
• По подобен начин собственикът на замъка Дънламбърт в Северна Ирландия трябва да свири на древен рог.
Много собственици на земи трябва да плащат специален данък на Кралицата.
• Собственика на един шотландски замък трябва да поставя три чаши вино на портата всяка Нова Година в чест на бабата на Джеймс IV.
• Собственикът на замъка Фоулис, трябва да доставя по една снежна топка в средата на лятото, когато това се изисква от него.
• Град Глостър трябва да плати за това, че се намира на Кралска земя, под формата на огромен пай от змиорки.
• Грейт Ярмут трябва да предостави на шерифа стотина херинги, изпечени в 24 сладкиша. От своя страна Шерифа ги изпраща на господаря на имението, който ги доставя на Кралицата.
• Херцогът на Марлборо трябва да подари на кралицата малък сатенен флаг по повод годишнината от битката край Бленхайм на 13 август.
• Херцогът на Уелингтън трябва да подари френски флаг преди обяд на 19 юни - годишнината от битката при Ватерло.