На 15-ти август православната църква почита Света Богородица.
Какви са традициите и обичаите, които се спазват на този ден?
Голяма Богородица, Успение Богородично или Успение на Пресвета Богородица е празникът на Света Богородица. Тя е покровителка на майчинството, семейното огнище и жените.
Този ден е посветен на смъртта на Божията майка. Според поверието Богородица се моли в Елеонската планина, когато пред нея се явява архангел Гавраил. Той възвестява, че след 3 дни духът ѝ ще се пресели в царството небесно. Тогава Богородица е на 64 години.
Тя пожелава да види всички апостоли още веднъж, преди да умре, а след това ангелите идват, за да приберат душата ѝ. Смъртта на Богородица е лека, т.нар. успение, с което се смята, че Бог дарява най-верните Си слуги.
Поверие разказва, че по време на успението край смъртния одър на Богородица са присъствали всички останали живи апостоли и само апостол Тома закъснял с 3 дни. Когато пристигнал и поискал да се преклони пред тялото ѝ, установили, че в пещерата, в която е погребана Богородица, е останала само погребалната ѝ плащеница.
Традиции и обичаи на Успение на Пресвета Богородица
На Успение Богородично се раздават предварително осветени в църква обредни хлябове и сезонни плодове за здраве и в почит на починалите. Правят се сборове и се колят курбани за здраве.
На 15-ти август се правят родови срещи, които са свързани с жертвоприношение - курбан за здраве, за живот, против болести и премеждия, за плодородна година. На трапезата задължително присъства питка, украсена с орнамент, тиква, царевица, варено жито и пиле. На Успение Богородично задължително се ядат грозде и диня.