Dama.bg ви дава възможността да получите професионален психологически съвет за своите проблеми - задайте въпросите си към психолога Кремена Ненкова, която всеки понеделник ще ви дава персонални отговори и насоки.
Здравейте, г-жо Ненкова, на 26 години съм. Имала съм не много, но винаги смислени и емоционални връзки. От няколко месеца съм сгодена за приятеля ми, с когото имаме връзка от година. Както сама забелязвате, предложението дойде доста бързо и макар и не на 100% сигурна (мога ли и да бъда?), казах ДА! От онзи ден нататък, конфликтите и заспиването с гръб един към друг, което никога преди това не се бе случвало, зачестиха. В един момент човекът, с когото споделяхме една философия за живота и хората, сякаш не беше същият. Превърна се в едно постоянно мрънкащо същество, което нямаше нищо общо с уравновесения, разбиращ и интелигентен човек, когото познавах. Изблици на ревност, раздразнителност и егоизъм ... характеристики, който преди месеци бих придала на всеки друг, но не и на него! Аз от своя страна прекарвах вечерите в разговори за личното пространство, даването и получаването на любов, хармонията и как да помогнем на връзката ни като зрели и разумни хора. Всички разговори и обяснения, който сякаш изричах на иврит, така и не успяват да достигнат до него. Комуникацията между нас все повече започва да прилича на разговор между марсианец и землянин - хора от различни планети, който не могат да разберат какво иска да каже другия. Не знам докога ще издържа в тази игра на нерви. Вярвам, че хората създадени един за друг, говорят на общ език - не винаги и не напълно, но вълната, на която се носят, е от едно море! Как да постъпя...
Е.
Здравейте Е., благодаря Ви за писмото, в което по много увлекателен начин описвате Вашата връзка и трудностите между Вас и годеника Ви. Пишете, че конфликтите между вас са започнали след като той Ви е предложил и Вие сте приела да се сгодите. Да помислим заедно – какъв акт е един годеж? Единият партньор от двойката решава, че човекът до него е човекът, с когото иска да прекара живота си, пита другия дали и той би искал това, другият отговаря утвърдително и ето тези двама души вече са сгодени. На пръв поглед като че ли нищо не се променя освен пръстенът на ръката на момичето, но това е само на пръв поглед. Преди да кажем заветното „ДА” ние сме решили да сме с някого, защото сме го предпочели пред останалите, харесваме го и искаме и той да ни харесва. И двамата показваме най-добрата част от себе си, внимателни сме, защото в началото нямаме сигурност, не знаем дали този човек ще остане с нас. Когато обаче и двамата кажат „Да! Искам да съм с теб ЗАВИНАГИ!” и се сгодят, се появява измамното усещане за сигурност, успокоение и малко по малко започваме да проявяваме и показваме себе си на другия. Да не забравяме и това, че когато се обвържем ние значително повишаваме очакванията си към човека до нас, защото той се превръща в „човека, с когото ще прекарам живота си”, а към него ние наистина имаме изисквания.
Скъпа Е., в началото на връзката, когато пред очите ни е розовата пелена на влюбването, ние виждаме в нашия избраник само тези качества и черти, които ни харесват и някак сме слепи за всичко останало. С развитието на връзката обаче ние приближаваме все по-близо до другия, а от близо се виждат повече неща. Не всичко, което виждаме, ни харесва. Не всичко, което той вижда, му харесва. Причината е, че всеки от нас излиза от образа, който е имал в главата си за другия и се среща с истинския човек до себе си. Обикновено това не ни харесва, защото реалният човек винаги е далеч от идеала, той е просто човек.
Мила Е., аз също вярвам, че хората, създадени един за друг, говорят един език. Практиката ми обаче показва, че те не го знаят предварително, а се научават да го говорят заедно и заедно създават морето, в което плуват. За това е необходимо желание, работа, търпение и много любов. Препоръчвам Ви да разговаряте като се опитвате да разбирате другия, не само думите, които са на повърхността, а какво той НАИСТИНА казва, какво е закодирал в тези думи, защо ги изрича, какво послание има под тях. Също така, когато Вие говорите, уверете се, че думите, които казвате, наистина изразяват това, което искате да кажете и че приятелят Ви е разбрал Вашето послание точно. За целта Ви препоръчвам на първо място да използвате много Аз-послания, с които да съобщавате по необвинителен начин на Вашия приятел как се чувствате. Вместо обвинителното „Ти се държиш егоистично и ме пренебрегваш.”, можете да кажете „Чувствам се пренебрегната и имам чувството, че вече не съм важна за теб.” По този начин ще изразите Вашите усещания без да се внася допълнително напрежение между Вас с обвинения и лични нападки. На второ място Ви препоръчвам да използвате АКТИВНО СЛУШАНЕ, за да го чувате и да му помагате той да се ориентира в себе си и преживяванията си с Вас. Тази практика не е трудна, изисква усилие и търпение, но си струва, защото води към спокойни, взаимно удовлетворяващи отношения.
Не бързайте, не вземайте емоционални решения, защото да се изгради една добра връзка е като да да се построи висока сграда - започваме от добрите и стабилни основи като любов, уважение, търпение...След това тухла по тухла градим постепенно и с внимание дома на нашата любов - всеки ден, седмица, месец, година.
Желая Ви успех!