Възможни ли са наистина каскадите в кинохита „Бързи и яростни 7" и какво мислят учените по въпроса провери екипът на novanews.

Коли, които падат от 3000 метра височина една след друга. Пол Уокър бяга върху камион, който в този момент пада от скала и скача върху друга кола. И Вин Дизел, който прелетява през небостъргачите в Абу Даби. Но възможно ли е тези сцени да се случат в истинския живот?

„Бях изненадан, че във филма няма очевидни проблеми, нарушаващи законите на физиката", коментира Лорънс Лурио, професор по физика.

Според него каскадите във филма не са напълно невъзможни.

„Може да закачите кола на парашут, но всички коли да се приземят в една и съща посока, на път, в планината, изглежда малко вероятно”, добавя той.

Малко вероятни, но не и в противоречие със законите на физиката. Макар че при истинско падане от 3000 метра височина, героите едва ли ще могат да си говорят толкова дълго.


„Ето тук има един проблем. Веднъж, когато колите започнат да се въртят, те най-вероятно ще продължат да се обръщат. Когато скалата се отчупи и камионът започва да пада, между тях има силно сцепление. На практика е възможно камионът да падне по-бавно, отколкото той може да бяга”, коментира Лорънс Лурио.

С други думи гравитацията не пречи на Пол Уокър да скочи от падащия камион.

„При положение, че камионът тежи повече от човека, дори да не е прикачен към скалата, все пак можеш да се оттласнеш и да скочиш”, казва физикът.

Обратно на очакванията на много от зрителите, сцената с червения "Лайкън хайдърспорт", който прелетява между небостъргачите в Абу Даби, е най-реалистичната в целия филм... от физична гледна точка.


„Колкото по-бързо се движи, толкова по-малко е времето на падане. Колата очевидно се приземява няколко етажа по-ниско”, казва Лорънс Лурио.

И ако „Бързи и яростни 7” разби мита, че колите не могат да летят, то много от останалите моменти си остават само на кино.


„Никой не е ранен, което мисля, че е най-малко вероятното нещо. Законите на биофизиката са нарушени повече отколкото на физиката. Просто е невъзможно да се блъскаш със 120км/ч отново и отново”, добавя физикът.