Към всичко, което сте прочели от сутринта в нета, ние, от Dama.bg, ви предлагаме малко интересни факти за нашата планета, които освен да подобрят общата ни култура, ще превърнат малката ни почивка в не-толкова-губене-на-време. Космосът е може би най-вълнуващата и необятна тема за размисъл, оказва се обаче, че Земята не отстъпва по тайни…

Има безброй различни програми, търсещи живот отвъд границите на нашата планета - мисии до Марс, търсещи вода и бактерии, проби на Титан, Европа и Енцелад, космическия телескоп James Webb претърсва екзопланетите (планети, намиращи се извън нашата слънчева система) и SETI, ослушващ се за извънземни радиосигнали. Всичко това е прекрасно, но резултатите, които ще получим, ще зададат доста логически предизвикателства.

Прогресът в тази област може да се намира на години от нас и за жалост все още няма прогнози кога точно да се надяваме да се докоснем до нов живот (въпреки че учените са сигурни, че това ще стане).

НО ИМА И ДОБРИ НОВИНИ! Най-вероятно ще открием напълно нова, „извънземна“ екосистема на родната ни планета. Досега сме изследвали около 0,4% от общата маса на Земята и със сигурност ще намерим доста странни неща, ако само погледнем…

1. Под земната обвивка има огромен подземен супер-океан.

Това ще докаже, че все още не сме се докоснали до най-голямата екосистема на Земята. Геолозите са сигурни, че супер-океан, по-голям от водата на повърхността на планетата, лежи дълбоко под нас.
Не е изключено в този океан да има и живот. Животът на нашата планета се е зародил във водата, защо да не е започнал (или мигрирал) там?
Причината да остане неизследван е, че е по-лесно да изминем 450 милиона километра в космоса, отколкото 10 километра в солидна скала към земните дълбини. Японския кораб “Chikyu” се строи повече от 10 години, за да даде на човечеството директен достъп до земната мантия за пръв път, и ще копае директно от океанското дъно за да стане това възможно.
Тази мисия може да ни даде доказателства за живот под повърхността и възможност да открием един съвсем нов свят…

2. В горните пластове на атмосферата

През септември 2013 г. британският молекулярен биолог Милтън Уейнрайт пуска балон за висока надморска височина над Англия и намира нещо, което въобще не е очаквал: на близо 28 километра височина, във въздуха, се носели водорасли.
Никой не е сигурен как тези водорасли са се озовали там и преди да се даде някаква логична теория, няма основание да отхвърляме предположението, че може би има и други форми на живот в небето над нас.

3. На океанското дъно

Най-точната статистика (и най-споменаваната в днешно време) е, че по малко от 5% от океанското дъно е изследвано. Ако погледнем на дъното като земя, 95% от тази земя все още е в тайна от нас. Сушата образува около 29% от земния терен, останалото е покрито с огромно количество вода и е дълбоко скрито от очите ни. Ние нямаме представа какво има дори на повърхността на нашата планета. Все повече странни и чудати организми, случайно намерени или трудно прихванати, ни карат да се замислим какво наистина става там долу.

4. През планини от лед

През последните 100 години намерихме пресни мамути, живи мега вируси и (макар и не толкова назад във времето) мумифицирани тела на войници от първата световна война. С промяната на климатичните условия и топенето на ледниците, без никакви съмнения ще намерим още нови форми на живот, както и много стари такива, грижовно запазени в студените прегръдки на планините от лед.

 

5. В нашите собствени тела

Можем спокойно да кажем, че нашето тяло е една малка ходеща планета, съставена от разнообразни микробни екосистеми, от невъобразима сложност… а сега да си спомним, че има повече от седем милиарда такива малки ходещи планети…
От доста време се знае, че сме пълни с бактерии. Всъщност теглото на бактерии, което имаме в телата си, тежи приблизително колкото главите ни.
Докато работим по откриването на микроби по повърхността на Марс, все още научаваме нови неща за микробите, които живеят в порите ни и между зъбите ни.

Докато изследваме океаните на Европа и Енцелад, сме едва в начало на изследването на собствените си океани, и дори не сме близо до изследването на океана под земната мантия.
Изследвайки космоса, все още не знаем какво живее в атмосферата ни. За всеки, който мечтае да стане откривател (и не се е пробвал за космонавт), сме радостни да съобщим, че все още има огромно поле за изява и тук, на малката ни планета Земя.