Независимо колко книги сте прочели и колко богата е общата ви култура, винаги ще има неща, които не знаете, включително и за предмети и храни, които срещаме всеки ден.

Един потребител не Reddit пита какво очевидно нещо сте разбрали наскоро. Представяме ви най-интересните отговори и добавяме няколко любопитни исторически факта от нас.

Прочетете ги в следващите редове и можете да научите нещо ново:

1. „Черните зеници са черни, защото там няма нищо. Зеницата е просто дупка, през която можете да надникнете в очната кухина, но няма как да видите нещо, защото в очната кухина няма светлина.“

2. „Макинтош е вид ябълка. Чак сега разбрах защо „Епъл“ са се кръстили на този плод.“

3. „На 26-годишна възраст осъзнах, че Русия и САЩ всъщност са много близо една до друга, а си мислех, че са в двата края на света. Двете най-близки точки на двете държави се намират в Беринговия проток, така че разстоянието между САЩ и Русия е някакви си 4 километра.“

4. „Вторият пилот не е асистент на другия пилот. Той е също толкова важен, колкото е и първият пилот.“

5. „Линиите върху задното стъкло на автомобила помагат на колата да се затопли. Те са метални проводници на електричество.“

6. „Кокошките нямат нужда от петел, за да снасят яйца. Повечето яйца, които консумираме са неоплодени и в тях има по-малко калории от оплодените. От тях няма да се излюпи пиле, каквото и да правите.“

7. „Маршъл Матърс = M&M = Еминем. Чак сега разбрах идеята на псевдонима му.“

8. „I и O върху ключовете на захранването всъщност са 1 и 0 по бинарната система. 1 е за „включен“, 0 – за „изключен“. Когато бутонът прави и двете неща – и включва, и изключва, както е при дистанционното на телевизора – двата символа са написани заедно.“

9. „Доскоро не знаех, че Ctrl + Backspace изтрива цяла дума. Само като си помисля колко пъти ненужно съм натискал Backspace, вместо комбинацията от тези два бутона.“

10. „Дупките от долната страна на катинарите имат предназначение. През тях изтича водата или маслото, които са попаднали вътре.“

11. „Аз съм на 32 и наскоро осъзнах, че сапуните не убиват бактериите, просто правят тялото ви толкова хлъзгаво, че бактериите да паднат. Съпругата ми много ми се смя, когато ѝ казах, че не го бях осъзнал през всичките тези години. Но молекулите на сапуна са много интересни – едните отблъскват водата, а другите я привличат като магнит. Когато си миете ръцете първите молекули събират всички бактерии и други мръсотии, а вторите молекули ви помагат да отмиете мръсотията.“

Ето още няколко любопитни факта за предметите от ежедневието ни:

12. Обувките на високи токчета са били предназначени за мъжете

Някъде около X век някой осъзнава, че ако петата на обувката е малко по-повдигната, това ще позволи на крака по-лесно да се задържи в стремената на коня. Така много скоро всички мъже конници започнали да носят обувки на дебел ток. Около XVII век токчето се превръща и в моден атрибут.

13. Тестето от карти има историческо значение

Според легендата четирите знака на различните бои символизират четирите стълба на средновековната икономика – купата е църквата, пиката – военните, карото (познато на Запад като „диамант“) – за търговците, спатията – за фермерите. Твърди се, че всеки от кралете/поповете представлява истински владетел – кралят купа е Карл Велики, кралят пика е крал Давид, кралят каро е Юлий Цезар, а кралят спатия е Александър Велики. Но кой знае дали създателят на тестото го е замислил така или легендата се е родила по-късно.

14. Днес повече хора имат мобилни телефони, отколкото тоалетни

Според доклад на ООН 2,5 млрд. души нямат съвременна тоалетна, това са обикновено хора в Южна Азия и Африка. Но според друг доклад 6 млрд. души имат мобилен телефон, което означава, че повече хора имат мобилни телефони, отколкото модерна канализация.

15. Очилата за носене са създадени през 1284 г.

Някога, ако сте имали лошо зрение, е трябвало да си носите голямо парче стъкло с вас, което да ви служи като лупа, ако искате да прочетете нещо. Но през XIII век в Италия успяват да смалят стъклото и да го вкарат в рамки, които да се слагат на носа. По-късно испанците се сещат да добавят и панделки от двете страни, за да може очилата да са закрепени за главата ви, а не всеки път да ги вадите и слагате. И чак през XVIII век панделките са заменени със съвременните „дръжки“, които лягат върху ушите ви.

16. Царевицата и оризът са най-старите култури, които ядем и до днес

Човечеството е култивирало ориза, който е вид трева, преди 12-15 хиляди години. Всичкият днешен ориз е произлязъл от долината на река Джудзян в Китай. Царевицата също е много древна култура. „Опитомена“ е преди 7-12 хиляди години в Мексико. Пшеницата пък е култивирана преди около 10 хиляди години.