Женското тяло произвежда хормоните естроген и прогестерон в различни количества. Те са отговорни за лошото настроение, болката по време на менструалния цикъл, пъпките по кожата.
Разгледахме няколко научни изследвания и сме готови да споделим с вас информацията, която научихме. Има интересни факти, които дори не сме предполагали, че съществуват, а са свързани точно с менструалния цикъл. Например, кога е подходящо да ходим на срещи или кога да помолиш шефа за повишение на заплатата.
1-5-ти ден: Менструацията започва
- Цикълът започва на първия ден от менструацията. През това време матката отделя яйцеклетки, а тялото произвежда голямо количество простагландин, който е отговорен за болките в яйчниците и кръста.
- При някои жени тя е съпроводена с кървене от носа, спукани капиляри или кървене от рани. Това се нарича „допълнителна“ менструация. Учените вярват, че няма място по женското тяло, където тя не може да се появи. Това е в резултат от повишеното кръвно налягане.
- Пъпките бавно изчезват, а мазната кожа става все по-нормална. Лошото е, че кожата става прекалено чувствителна.
- В началото на цикъла ниското количество на естроген в организма води до умора и липса на енергия.
- Може да се появят съсиреци кръв. Така тялото се защитава от прекаленото кървене.
- В края на менструацията кръвотечението променя цвета си към кафяво.
6-13-ти ден: Най-доброто време за комуникация с хората
- Нивото естроген се покачва. Това е причината всяка една от нас да има прилив на енергия и да е по-активна.
- Комуникацията с хора става по-лесна, а ориентацията се подобрява. Според някои проучвания веднага след края на менструацията може да усеща чувствата на околните.
- През тези дни в яйчниците се образуват нови яйцеклетки, а тялото се подготвя за вероятно забременяване.
14-15-ти ден: Жената е най-красива през този период
- Яйцеклетката се е отделила и се предвижва към матката. Процесът продължава не по-дълго от два дни, а нивото на естроген е изключително високо.
- Жената става изключително красива. Кожата ѝ е мека, матирана, като кадифе. Либидото ѝ се покачва до максимума.
- Естрогенът подобрява имплицитната или още скритата памет. Така всяка жена върши някои от нещата автоматично.
- Този вид памет помага с ученето на нови неща и извършването на действия, защото през този период тя успява да запази най-много информация. Практикувайте занимания като шофиране на кола или учене на езици, защото периодът е най-подходящ.
- Естрогенът има ефект и върху част от мозъка, където се пазят спомените. Тя се уголемява всеки месец.
- Хормите влияят върху амигдалата (част от мозъка с форма на бадем), която е отговорна за възприемането на емоциите. Когато концентрацията на естрогена в кръвта достигне своя пик, жената е способна да вземе най-доброто решение в критични ситуации.
16-28-ми ден: Всички процеси в тялото намалят
- Яйцеклетката е напуснала фоликулите, а на нейно място се образува корпус лутеум. Това е временно образувание, което пази прогестерон.
- Благодарение на него, всички процеси в тялото забавят своето действие. Много жени се подуват. Кожата се омазнява. Колкото повече наближава менструация, толкова повече се забелязва това.
- Либидото намалява и предменструалния синдром се забелязва все повече. Гърдите стават също много чувствителни.
- Нивото на естроген се понижава и стига най-ниската си точка. Хормонът помага за справянето със страха, но тревожността се увеличава. Емоциите стават неконтролеруеми.
- Ако жената не е забременяла, процесът започва отново.
Разбира се, всяка от нас е различна. Не всички имат промяна на настроенията или други от симптомите, но има и такива, които минават през всичко.