"Няма по-красиво нещо от това, като ставаш сутрин да се радваш, че си стъпил на краката си и можеш да работиш."

Петър Дънов

Повечето от нас се разбуждат трудно, пийват едно бързо кафе на крак и директно отпрашват за работа. Истината обаче е, че утрото е най-доброто време, което можем да отделим за себе си. Рано сутрин можем да зададем настроението си за деня, да се настроим на положителна вълна и да превърнем ежедневието си от забързан хаос в едно чудесно приключение.

Създайте си режим и го следвайте

В съвременния градски живот вече ни се струва, че не сме част от природата и нямаме никакво желание да й се подчиняваме или да се съобразяваме с нея. Колкото и да не ви се иска обаче и вашето тяло функционира на цикли и се чувства най-добре, щом го поставите в режим, който спазвате. Направете си експеримент и разберете с какъв график на спане се чувствате най-добре. Специалистите по аюрведа споделят, че най-добрият час за лягане вечер е 22 ч. За да бъде добър сънят ви, хапнете лека вечеря и се разходете след това. За сутрешен час те препоръчват 6 или 7 ч.

Вероятно вече сте измислили поне 10-тина причини, поради които да не направите това. Вечер времето не ви стига, а 6 е прекалено ранен час за вас? Замислете се обаче кое е по-добре, да стоите до късно вечер без да бъдете продуктивни или да ставате рано сутрин, изпълнени с енергия и оптимизъм за новия ден. Разбира се, ще ви бъде необходимо известно време, за да промените режима си, но усилията си струват.

Изпийте чаша топла вода

Тялото ви е съставено от близо 60% вода, а сте прекарали цялата нощ без да поемете дори и капка. Със сигурност сте дехидратирани. Всички специалисти препоръчват да пием рано сутрин по чаша топла вода, ако стомахът ви може да го понесе, добавете към нея и няколко капки лимонов сок. За да ви бъде по-лесно, възприемете този ритуал като всички останали сутрешни ритуали - миенето на очите и зъбите. Стомахът ви също се нуждае от баня. Много е важно да поемете топлата вода преди закуска, за да започнете всичко на чисто. "4 причини да пиеш топла вода с лимон всяка сутрин можете да видите тук".

{inTextAd|campaignid=283|bannerid:457}

Отпуснете се и медитирайте

След като се събудите от сън, е добре да помислите за нещата, които имате в живота си и които ви правят щастливи. Молитвата и медитацията са от изключителна важност за позитивната ви настройка. Хората сме като магнити, а благодарността е заразителна. Каквото излъчвате, това ще привлечете. 

Медитацията може да донесе спокойствие на ума, здраве, повече енергия, позитивна настройка и добра реализация в живота. Ако искате да постигнете всички тези неща, но досега не сте медитирали, можете да се запознаете с нашите 5 ценни съвета за начинаещи

Раздвижете се!

Всички сме чели безкрайно много статии за ползите от физическата активност, но често я пренебрегваме поради мързелуване или липса на време. Не гледайте на раздвижването като на неприятно задължение, което можете и да пропуснете - то ще събуди цялото ви тяло - метаболизмът, умът, ще ви енергизира и ще направи деня ви много по-слънчев. Всеки сам може да си подбере активност според нуждите и потребностите си. Можете да се разходите, да потичате в парка, да направите няколко йога пози, да отидете рано във фитнеса или проста да пуснете прахосмукачката и да изчистите прозорците у дома. Тук пък бихте могли да откриете 7 съвета, които да опитате, когато не ви се иска дори да помръднете.

Не се пренапрягайте, наслаждавайте се на своите сутрини

Често си поставяме непостижими цели сутрин. Предния ден планираме да направим 10 неща, щом се събудим. Да се приготвим за работа, да отметнем малко от домакинските си задължения, да почетем, да си направим закуска, да съставим план за деня и междувременно да отговорим на няколко имейла. Разбира се, това е практически непостижимо и създава у вас чувството на напрегнатост и демотивираност още от сутринта.

Поставете си постижими цели и се стремете в началото на деня да бъдете максимално релаксирани и спокойни, правете само неща, които ви доставят удоволствие и ви мотивират. Пийнете спокойно своето кафе или чай докато пишете, рисувате или просто четете приятно четиво. 

Създайте си симпатичен навик

Симпатичният навик, който ви съветваме да си създадете ще ви даде един наистина чудесен поглед над новия ден. Отделете няколко минути сутрин, за да прочетете нещо вдъхновяващо - част от нова книга, цитат от личност, на която се възхищавате или дори виц, който да ви разсмее искрено. От изключителна важност е да започвате дните си с позитивна настройка, защото мислите ви създават реалността, в която съществувате.

Вземете студен душ

Сигурно идеята да вземете студен душ сутрин, щом сте станали от топлото си легло, ви се струва като малко изтезание, но истината е, че има толкова много ползи за физическото и психическото ви здраве, че бързо ще забравите този предразсъдък. Студената вода води до чудесни промени в организма. Тя подобрява функцията на имунната, лимфната, кръвоносната и храносмилателната системи. Освен това студеният душ ще ви помогне и да се разделите с няколко килца, защото ще повиши и метаболизма ви. 

Студеният душ може да помогне за лечение на симптомите на депресия, това се дължи на факта, че студената вода повишава производството на хормони, които ви карат да се чувствате щастливи. 

Ако не практикувате често използването на студена вода в ежедневието си, със сигурност в началото ще ви бъде малко по-трудно. За да се настроите на тази вълна, просто използвайте техниката за влизане в хладък басейн. Веднага се сетихте за неприятното чувство на хлад, което усещате в началото, нали? Само след няколко секунди обаче всичко е наред и дори се чувствате тонизирани и енергизирани. Същото е и със студения душ, ще ви трябват само 20-тина секунди, за да свикнете с температурата му.

Както много други неща от ежедневието ни, чудесното утро не са нещо, което се получава с магическа пръчка. Необходимо ви е мъничко планиране, щипка вдъхновение и стръкче мотивация, за да си забъркате една енергизираща сутрин. Не е необходимо да следвате всички наши съвети наведнъж, опитайте с един или два и ще видите каква разлика могат да предизвикат мъничките промени.