Романтичните отношения са динамични. Те непрекъснато се променят, отразявайки обстоятелствата, стреса и ежедневните възходи и падения на двамата партньори. Това, което се случва с "мен" и "теб", веднага се отразява на "нас".
Как може да се реагира на промените във взаимоотношенията? Като за начало можете да прецените собствения си принос за връзката. Какво правите, което да помага или вреди на щастието за двама ви? Как вашите действия и убеждения влияят на качеството на ежедневните отношения с партньора ви?
Всеки един от партньорите е отговорен за здравето на връзката. За да се справите с вашата част, пробвайте тези седем лесни стъпки:
1. Спете повече
Като се грижите повече за себе си, това е победа както за вас самите, така и за връзката ви, а сънят е на първо място. Не само че лишаването от сън може да повлияе на енергията, концентрацията и настроението ви, но и намалява нивата на глюкозата, което оказва неблагоприятно влияние върху самоконтрола. А самоконтролът играе голяма роля в успеха на връзката.
2. Предприемете действия
Има дейности, които помагат на отношенията и карат връзката да работи на пълни обороти.
Позитивност: изразявайте щастие и удоволствие, когато прекарвате време с половинката си.
Разбиране: слушайте, прощавайте, извинявайте се и се въздържайте от осъждане.
Даване на гаранции: говорете за бъдещето, припомнете на партньора ви какво означава за вас.
Саморазкриване: споделете чувствата си и насърчете партньора си да направи същото.
Откритост: споделете от какво имате нужда или какво искате в отношенията с партньора си.
Разпределяне на задачите: справедливо споделяйте отговорностите във връзката или семейството ви.
Ангажирайте се: прекарвайте време с приятелите и роднините на партньора.
3. Изразете благодарност
Да бъдете благодарни е едно нещо, но да го кажете на партньора си – съвсем друго. Оказва се, че споделянето на чувствата на благодарност е свързано с позитивни възприятия на партньора и желание за разговор за притесненията във връзката, което пък помага за поддържането на здрави взаимоотношения.
4. Избягвайте глада
Новите планове за физическо здраве и тонус често включват и промени в диетата, но правете всичко възможно да избягвате глада. Нови изследвания сочат, че рестриктивната диета може да има отрицателен ефект върху качеството на връзката. Когато сте гладни, е по-вероятно да бъдете и гневни и агресивни.
5. Концентрирайте се върху смирението
Помогнете на връзката си, като контролирате егото си. Смирените хора се оценяват по-положително от партньора, а и то е важна съставка в рецептата за успешна връзка. Смиреността подобрява връзката чрез асоциирането ѝ с прошката.
6. Прекарвайте качествено време заедно
Дълго време се предполагаше, че колкото повече време прекарвате с партньора си, толкова по-добри стават отношенията ви, а връзката ви – по-здрава. Най-новите изследвания обаче показват, че не е важно количеството, а качеството на прекараното време заедно.
7. Бъдете добри към себе си
За да бъдете възможно най-добрия партньор, започнете да бъдете добри към себе си. Състраданието към себе си е прекрасна основа за здравословна връзка. Това означава да бъдете нежни към себе си в моменти на провал, неадекватност или несъвършенство.
Източник: PsychologyToday