Стотици, може би хиляди жени ненавиждат месечния си цикъл, защото го свързват със серия от неприятни и дори болезнени усещания - подуване, болки, крампи, неконтролируеми промени в настроението. При други жени дискомфортът се проявява не само около цикъла, а постоянно - акне при възрастни, повишено окосмяване, задържане на килограми, хронична умора, склонност към депресия, меланхолия и тревожност.

Причина за всички тези оплаквания и редица други са нашите хормони и по-точно дисбаланса в тях. Обикновено подобен дисбаланс не се приема като медицински проблем и не се третира изобщо. В "най-добрия" случай получавате рецепта за противозачатъчни с обещанието да ви оправят кожата или просто уверението, че е "нормално" цикълът ви да е нередовен, да имате ПМС, да сте раздразнителна и т.н.

Нормално ли е наистина? Женското тяло е един удивителен механизъм, създаден от природата, за да съхранява и продължава живота. То носи в своето ДНК мъдростта да зачене, да износи живот и да го роди. В това толкова мъдро тяло хормоните са като таен код, който определя как жената функционира и как се чувства.

Симптомите, които изредих по-горе, не са "нормални" състояния, а знак, че в тайния хормонален код има грешки или иначе казано дисбаланси. Добрата новина е, че повечето хормонални дисбаланси се повлияват изключително позитивно от подходящи промени в начина на хранене и някои житейски навици. Не толкова добрата е, че модерната медицина в голяма степен пренебрегва значението на храната и начина на живот върху хормоналното здраве. Така че не очаквайте средно-статистически гинеколог да ви посъветва как да се храните, за да регулирате хормоните си, (макар че изключения сред лекарите има и се надявам те да стават все повече в бъдеще!).

Подобни съвети при всички случаи е редно да бъдат индивидуални, съобразени с конкретните оплаквания, здравословно състояние и начин на живот. И все пак в следващите редове ви представям какъв най-общо следва да е подходът при някои от най-често срещаните хормонални дисбланси при жените.

Оплакване: Акне след тинейджърска възраст/повишено окосмяване

Причината: Повишени нива на андрогненните (мъжки) хормони, които влияят на състоянието на кожата, настроението, жизнеността и либидото. Често пъти подобно състояние се придружава с инсулинова резистентност и натрупване на мазнини в областта на корема. Състоянието се влошава при хроничен стрес.

Какво да правите: Преминете на режим на хранене, който изключва млечни храни и захар. Наблегнете на храни с нисък гликемичен индекс, богати на фибри, омега-3 есенциални мастни киселини и цинк (тиквени семки, сусам, зелен боб). Този начин на хранене ще стабилизира кръвната ви захар, ще повиши чувствителността ви към инсулина и ще ви помогне да се освободите от излишния тестостерон. Йога, пилатес или плуване са подходящи спортове, които ще ви помогнат да контролирате стреса и да свалите няколко килограма. Излишните килограми пречат на синтеза на естроген и прогестерон, така че дори лека редукция на теглото може да има изключително позитивен ефект!

Оплакване: Нередовен цикъл

Причината: Всъщност почти всичко може да бъде причина - всякакви хормонални дисбаланси, резки промени в теглото, завишен стрес, възраст и т.н. Например хроничен стрес и хипофункция на щитовидната жлеза забавят метаболизма, което на свой ред се отразява на нивата на естроген в тялото. Високото ниво на андрогенни хормони също може да е допринасящ фактор. Инсулиновата резистентност влияе негативно на яйчниците и може да бъде причина за месечен цикъл, който продължава повече от 35 дни. Ако сте на 40 и цикълът ви е твърде кратък, вероятно имате нисък прогестерон. Онова, което поддържа редовният месечен цикъл, е финият баланс между естроген и поргестерон. Затова при нередовен цикъл, изследването на тези два хормона е отправна точка.

Какво да направите: При нисък прогестерон приемайте дневно по 750 мг витамин С. Една от най-популярните билки за повишаване на прогестерона, намаляване на ПМС и нормализиране на месечния цикъл е Витекс. При проблеми с щитовидната жлеза е от определящо значение да следвате хранителен режим и да работите със специалист за установяване на съществуващи хранителни непоносимости. Отстраняването на дразнещи и възпалителни храни от менюто в комбинация с възстановяване на нормалната чревна флора могат да доведат до цялостно нормализиране във функцията на жлезата, а оттам да помогнат за преодоляване на хроничната умора и нормализиране на цикъла.

Оплакване: Подуване и задържане на вода

Причината: Вероятната причина е нисък прогестерон. Но също така е възможно да имате излишък на естроген или неустановена хранителна алергия като например глутенова непоносимост или чувствителност към млечни продукти. Както и в предишните случаи повишени нива на кортизола в резултат на стрес също може да са допринасящ фактор.

Какво да направите: Приемайте по 200 мг натурален морски магнезий дневно, за да намалите подуването. Изключете от менюто си захарта, глутена, млечните продукти и алкохола. Наблегнете на сезонните зеленчуци за предпочитане сготвени, полезни мазнини, протеини и фибри. Пийте редовно вода - минимум 2 литра на ден и се постарайте да имате поне 30 минути на ден интензивно движение (разходка, бягане, каране на колело, скачане на батут и т.н.) за раздвижване на лимфата.

Оплакване: Неконтролируеми промени в настроението

Причината: Дните около месечния цикъл могат да бъдат сериозно изпитание за жени, които се оплакват от ПМС - подтиснатост, меланхолия, нисък праг на търпимост, раздразнителност, тревожност, нетърпение, отчаяние, гняв са само част от емоционалните състояния, в които може да визлате и излизате многократно само в рамките на няколко дни. Причината обикновено е нисък прогестерон, но също така може да бъде хроничен стрес, който блокира прогестероновите рецептори и е причина за ПМС дори при нормални нива на прогестерона.

Какво да направите: Задължително изключете или намалете до минимум захарта в менюто си. Включете в него повече полезни мазнини под формата на авокадо, ядки, семена, кокосово масло, качествен зехтин. Взимайте омега-3 мастни киселини под формата на ферментирало масло от черен дроб на треска. Яжте риба и много зеленчуци. Подходящи хранителни добавки са калий, магнезий и витамин В6, а като билково лечение отличен резултат дават Витекс и Жълт кантарион. Опитайте йога, медитация или визуализации, за да намалите и балансирате нивата на стрес. Практикувайте благодарност - вибрацията на благодарността е лечебна и трансформиращата. Тя може да ви помогне да преминете по-лесно през трудните моменти. Когато усетите, че настроението ви се променя в нежелана посока и започвате да губите контрол, започнете да си повтаряте наум нещата, за които сте благодарна в живота. Направете си списък от тези неща и го носете винаги със себе си, за да се подсещате. Когато насочите мисълта си към благодарността, емоциите и цялостната биохимия в тялото ви моментално ще се променят!

Имайте предвид, че горните препоръки са с общ характер и без да се вземе в предвид вашето конкретно състояние не могат да гарантират 100% успех. Не предприемайте резки промени в начина си на хранене и прием на билки/хранителна добавки, ако в момента провеждате назначено от лекар медикаментозно лечение или сте бременна. Ако темата за връзката между хормоните и храната ви е интересна и искате да научите повече, включете се в уебинара ми "Храната и хормоните" на 25 ноември от 19:00ч.

 

Магдалена Пашова е експерт по хранене от канадски Институт по холистино хранене.

Практиката й включва индивидуална работа с клиенти, провеждане на лекции, семинари, уебинари и фирмени тренинги.

Автор е на книгата "По-здрави бебета", а през декември предстои излизането на втората й книга "В кухнята на модерната жена".