Започвам от тази година, следващия месец, в понеделник... Колко често си даваме обещание да променим живота си към по-добро от утре. Започваме с ентусиазъм поредната диета, взимаме решение да спортуваме или пък да четем по една книга на седмица. Само няколко дни по-късно обаче желанието ни се губи и отново попадаме в плен на рутината и старите си привички. Каква е причината за това?
Отговорът е в навиците, които сме си изградили. Те са причината да живеем по един или друг начин, а в крайна сметка и да сме доволни или не от живота си. Например, лошият ни навик да оставяме всичко за последния момент, ни води към хроничен стрес, че може да не се справим с важна задача. Навикът да прекарваме време пред телевизора изяжда от нашето време за четене на книги. Навикът да взимаме готова вечеря на бързо и да се застоим в интернет, вместо да си приготвим салата, например, е причина да имаме някое и друго излишно килце по талията. Сега сигурно разбирате колко е важно какви навици си изграждаме…
Навиците ни могат да са не само разрушителни и лоши. Всъщност добрите навици са наши незаменими помощници в достигането на целите ни. А хубавото е, че можем лесно да формираме нови от тях във всеки момент от живота си. Ето и 9 стратегии за това как да се приучим към нови навици:
1. Поставете си срок от 30 дни за нов навик.
Обещайте, че ще затвърдите новия навик в продължение на 30 дни, а след това ще имате право да се откажете от него. Нека отношението ви бъде като към игра, малък експеримент: защо за един месец да не си поиграем на спортист? Да опитам да не ям шоколад.
Подобно ограничение би позволило процесът да протече психологически по-комфортно. Често нас ни плаши думата „завинаги”, а когато тази дума я няма в обещанието ни навикът незабелязано ще се закрепи. Сякаш поемаме предизвикателство. След 30 дни удължете срока с още един месец или повече.
2. Започнете с нещо малко.
Внимавайте каква цел си поставяте. Колкото по-трудна изглежда тя, толкова по-лесно е да кръшнете.
Знаете, че всяка цел има малки подцели. Изберете си навици, които постепенно да ви водят към големия успех. Ако искате да се храните здравословно, започнете с навика да хапвате всяка вечер по една салата. След това да си приготвяте здравословен сладкиш и да ядете само такива. Постепенно едно по едно всички лоши навици, които са ви отдалечавали от здравословния живот ще отпаднат.
3. Наблюдавайте се!
Първите 30 дни на нашето предизвикателство са най-крехки. Наблюдавайте се да не започнете да забравяте за него и дали го спазвате. Ако например искате да спортувате и сте си поставили за цел да го правите всеки ден, не пропускайте нито един.
4. Създайте си ритуал!
Един от най-добрите начини да приемете новите си навици е да се наслаждавате на ритуалите около тях. Преди няколко месеца се опитах да стартирам сесии със сутрешна йога. За да се нагодя на тази вълна, използвах аромалампа. Пусках я 5 минути преди да започна с тренировката. Скоро всеки аромат, подобен на лампата, ми напомняше за йога сесията. Звучи странно, но практиката показва, че малкият ритуал великолепно помага да се закрепи всеки навик.
5. Не се насилвайте за нещо, което мразите!
Не се опитвайте да превърнете в навик нещо, което мразите. Това, разбира се е възможно, но дали си струва? Качеството на живота ви няма да се подобри. Затова избирайте да въведете в ежедневната си рутина именно онзи, които поне малко са близки до вашия стил. Ако в 7 ч. сутринта единственото нещо, което ви се иска, е да се върнете в леглото, не се насилвайте от утре да сте „рано пиле – рано пее”. Може би по-късно, а сега започнете с нещо по-приятно, което да ви вдига от кревата с усмивка. .
6. Функциите за напомняне
Както по-горе писах, ароматите могат да ни напомнят някакви навици, които се опитваме да си създадем. Като моята ароматна лампа за йога. Всички подобни бележки или маркери правят навика по-осезаем в живота ни.
Имам приятелки, които си слагат в телефона програми, за напомняне да пият вода. В началото това може ужасно да ги дразни, но повечето от тях вече имат навика да изпиват 2 литра вода на ден.
7. Наградете се!
Това е много важно, за да се изработи позитивна емоционална връзка с новия навик. На първо време си разрешете да изядете няколко парченца шоколад след всяко бягане. Да си вземете нов топ за тренировки или нещо друго, което ще ви мотивира да продължавате.
8. Обявете публично целите си.
Един от сигурните начини да не се върнем назад с придобиването на навик е, като говорим с всички около нас за него. Така без да искаме създаваме хора, които ни следят дали спазваме собственото си предизвикателство.
Разказвайте на всеки подред за това, че вече ядете салата към всяка порция, че тренирате, пишете в блогове и социалните мрежи за това. Одобрението на обкръжаващите е отличен мотиватор. Освен това, важно е външният свят да ни асоциира с нашия нов навик.
9. Заменяйте вредните навици с полезни
За да се избавите от някой лош навик, непременно трябва да му намерите някой равен по сила заместител сред добрите навици. Например искате да спрете да се тъпчете с чипс. Заменете чипса с парчета ябълки или друго похапване от графата здравословни. Ще ви е много по-лесно да спазвате ограничението, когато за сметка на него си позволявате нещо друго. Постепенно всеки токсичен навик ще намери своя равен по сила позитивен, който да промени качествено живота ви.