С насочването към родилното отделение вие като бъдеща майка навлизате в завършващия етап на бременността, като предстои най-сюблимния момент – раждането на новия живот. Чакането, продължило 9 месеца, приключва и скоро ще държите своята рожба в ръцете си! В следващите редове ще опишем процедурите, през които ще преминете в непосредствена подготовка на раждането, при неговото провеждане и по време на следродилните грижи за вас и вашето новородено дете.
Ще разделим нашето представяне на три – в първата част описахме всичко случващо се при естествено раждане, в настоящата статия ще разгледаме стъпките при оперативно родоразрешение (цезарово сечение), а в третата ще представим какво се случва по време на следродилния престой в болницата до самото изписване. Правим уговорката, че описаното отговаря за провеждане на раждане в Медицински комплекс „Д-р Щерев”, а в различните лечебни заведения отделните стъпки могат леко да се различават.
Тайната на цезаровото сечение
Подготовката за раждане с цезарово сечение от постъпването ви в болница до
влизане в операционна зала отнема около час. След като ви настаним, се извършва акушеро-гинекологичен преглед, запис на тонове на бебето, тоалет и клизма. След провеждането на тоалета се обличате в нощница и се настанявате на легло, където чрез система ви се влива 1,5 л Рингер разтвор. Следва поставянето на упойката – манипулацията обикновено трае около 5–10 минути. По време на нейното извършване ще бъдете положена да легнете на една страна, леко свита, за да изпъкне гръбначният стълб. Анестезиологът определя точното място, в което ще се вкара иглата, следва самото убождане и вкарване на анестетика. Упойката започва да действа непосредствено след поставянето й, като вие ще бъдете в пълно съзнание, обездвижена само от кръста надолу. Непосредствено преди старта на операцията се поставя уретрален катетър. След вашето превеждане в операционната зала над операционната маса се монтира преграда, благодарение на която не наблюдавате хода на самата операция.
Един малък разрез, голяма стъпка за семейството
Самата операция започва, като се прави напречен разрез, при който се прорязва само най-горния слой на кожата, а всички останали слоеве на коремната кухина се отпрепарират без инструменти. Не се извършва прорязване на мускули, което намалява травмите от операцията до минимум. Така се стига до матката, която също се отваря с напречен разрез. В последствие се отваря околоплодния мехур и се изважда бебето. След това се израждат плацентата и мембраните и следва зашиване на оперативния разрез. Самата процедура по изваждане на бебето трае от 3–4 до 10 минути, а операцията приключва в рамките на 1 час. Веднага, след като бебето бъде извадено, то бива поето от акушерка и неонатолог-педиатър и се извършват същите процедури, както при естествено раждане. След операцията родилката остава до 24 часа в Реанимационен сектор под активното наблюдение от акушер-гинеколог и анестезиолог-реаниматор. След преминаване на този период ще бъдете настанена във вашата стая на родилния стационар.
Какви са стъпките при естествено раждане можете да прочетете от първата ни статия от серията „Пътеводител на раждащата жена”.
Какво ви очаква по време на следродилния престой до изписването можете да прочетете от третата статия от серията „Пътеводител на раждащата жена”.