Доказан симптом, който сигнализира веднага щом нещо със здравето ви не е наред, е урината. В зависимост от вашето здравословно състояние, тя променя цвета по най-различни начини. Ето защо, за да вземете необходимите мерки веднага, не пренебрегвайте промените в урината си.
Ако урината ви е почти прозрачна – вие се справяте прекрасно с приема на течности, продължавайте все така
Ако урината ви е прозрачно жълта – всичко е наред, здрави сте
Ако урината ви е с цвета на светла слама – сте в отлично здраве
Ако урината ви е тъмножълта – не трябва да се тревожите, но увеличете приема на течности
Ако урината ви е с цвят на тъмен кехлибар – трябва да приемате по 2 литра вода на ден, понеже цветът може да сигнализира за проблеми с черния дроб или дехидратация. Ако след няколко дни няма промяна се консултиайте с личния лекар.
Ако урината ви е с розов до червеникав цвят – не бързайте да изпадате в паника. Цветът може да се дължи на консумация на боровинки или цвекло. Освен това, кръвта в урината може да е от факта, че сте пред месечен цикъл или сте прекалили с половия акт. Ако проблемът не отмине, хубаво е да посетите лекаря си, защото това може да са и неприятности с бъбреците.
Ако урината ви е с меден цвят – сте на крачка от дехидратиране, затова веднага изпийте някакво количество вода. Препоръчват се 1-2 чаши.
Ако урината ви е с оранжев цвят – това може да е знак за недостиг на течности или проблеми с жлъчката, или черния дроб.
Ако урината ви е със син или зелен оттенък – задължително отидете на лекар, тъй като може да притежавате генетично заболяване. Освен това, има бактерии, „благодарение на които” се получават тези цветове. Лекарствата също могат да предизвикат нетрадиционното оцветяване.
Ако урината ви е пенеста – не е опасно, стига да е временно явление. Ако обаче се задържи такава, това може да е знак за бъбречни проблеми или прекалена консумация на протеин. Най-добре се консултирайте с лекар.
Ако урината ви е кафява – това може да означава, че сте яли прекалено много боб фава и ревен. Но може и да е знак за инфекция на уринарния тракт, проблеми с черния дроб, натрупване на билирубин в кръвта, камъни в жлъчката, хемолитична анемия, запушване на жлъчните пътища или тумор.
Преди време ви показахме таблица, в която може да видите колко вода трябва да пиете дневно според теглото си, хубаво е да я вземете под внимание.