Днес ще разберете какво да правите, ако ви е писнало да изхвърляте хляба няколко дни след като сте го купили.
Как да съхраняваме правилно хляба
Хлябът се счита за най-разпространения продукт, който се консумира от по-голямата част от жителите на нашата планета. Освен това той е универсален - хлебните продукти са подходящи за закуска, барбекю и десерт. Въпреки това хлебът имат един голям недостатък - разваля се само за броени дни.
Всичко това е свързано с неговата структура. Той е влажен и порест, което позволява появата на плесени върху продукта и бързото им разпространение. Освен това хлябът е естествен продукт, което означава, че порите на плесента растат върху него по-бързо, отколкото върху продукти с химикали и консерванти.
Но ако съхранявате храната правилно, можете лесно да удължите срока й на годност с няколко дни или дори седмица. Оказва се, че кошниците за хляб и рафтът в хладилника са най-лошите места за съхранение на хлебни изделия. Кошницата за хляб е топла и влажна, което е характерно особено през лятото, а това е идеалната среда за бактерии и плесени. В хладилника хлябът се втвърдява и въпреки че не мухлясва, на следващия ден вкусът му е застоял, сух и не особено приятен.
И така, мястото за съхранение на хляба трябва да е сухо и прохладно. Затова идеална е отворена кошница, разположена в кухненски шкаф, който е далеч от готварската печка и слънчевата светлина. Това например е определен рафт над хладилника, ако той е вграден в комплекта. Всъщност самата кошница за хляб невинаги е необходима, защото колкото по-свободен е хлябът, толкова по-малко влага се събира в него.
Следващата стъпка е самата опаковка. Хлябът трябва да се съхранява в хартия или естествено парче плат, за да може продуктът да "диша". В полиетиленов плик той няма тази привилегия, което води до загниване на хляба. Освен това той трябва да се затваря внимателно, за да не застоява.
Друга възможност за удължаване на живота на любимата храна е да го замразите. Например, ако не сте яли от хляба няколко дни, скоро ще се наложи да го хвърлите. В този случай го нарежете на филийки, увийте всяка от тях в домакинско фолио и я замразете във фризера. По този начин можете да консумирате продукта по всяко време. Можете да замразите и целия хляб, но тогава ще трябва да го изядете наведнъж, тъй като повторното замразяване не се препоръчва и не е здраволсовно.
Както и да консумирата любимата си храна, ние ви съветваме да го правите с любов и внимание, тъй като по този начин ще увеличети и здравословните ползи от нея.