Много европейци и американци украсяват домовете си с Коледна звезда всяка година преди празника. Чуждестранната алтернатива на традиционното коледно дърво се нарича още Пуансетия, но повечето хора я знаят като Коледна звезда. Причината за второто й име е, че тя цъфти едва в края на декември, като листенцата й образуват формата на звезда.
В Америка дори съществува легенда, обясняваща това име. Едно момче нямало пари да остави дарение в църква и решило да набере цветя по пътя към него и да донесе поне скромен букет, като вярвало, че Христос ще се зарадва на подаръка му. Когато влязло в църквата, цветчетата му изведнъж цъфнали. Това било истинско коледно чудо!
Оттогава Коледната звезда, според легендата, цъфти всяка година през декември. В дивата природа това цвете може да се срещне в тропическите гори на Мексико (където то достига до цели три метра височина). Но гледаната в домашни условия Коледна звезда няма да стигне тавана ви. Преди 200 години това цвете е било взето от джунглите на Америка, след което животновъдите работили усилено върху него и вече стайната версия на растението рядко расте до 50 сантиметра височина.
На запад Коледната звезда се третира почти като стандартното коледно дърво, като някои от растенията оцеляват в продължение на месеци. Тогава защо да не последваме примера на западноевропейците? Освен това, това удоволствие е по-евтино от големите коледни елхи и ще заема по-малко място в дома ви. Можете дори да вземете няколко саксии и да украсите всички стаи в дома си. А ако се постараете при отглеждането му, цветето може да цъфти и да ви зарадва повече от една година.
Трябва да го държите на добре осветено място, но да не го поставяте на пряка слънчева светлина. Уверете се, че е на топло (при температура между 20 и 24 градуса) и го предпазвайте от течение. Трябва да поливате цветето с вода, която е няколко градуса по-топла от стайната температура, или дори по-добре, пръскайте го ежедневно, така че то да се чувства като в родните си влажни мексикански тропици.