Може би почти всеки от нас свързва Коледа и Нова година с Руската салата и миризмата на мандарини. Така че новогодишното ви настроение ще е буквално във въздуха ако вместо коледно дърво решите да украсите цитрусово дърво в дома си. Всъщност няма нужда да го закичвате с играчки, защото цитрусовите плодове се продават вече „украсени“ със сочни плодове.
Между другото, може би сте забелязали, че една от последните модни тенденции е отглеждането на лимонови дръвчета в апартаменти. Те изпълват въздуха с приятен аромат и с правилна грижа могат да ви донесат добра реколта. Вярно, ще трябва да имате търпение докато узреят плодовете им отново - девет месеца. Освен това, цитрусовите дръвчета са доста капризни. Те не обичат да са на течение, но не обичат и задушните стаи. Те се нуждаят от светлина, но пряката слънчева светлина може да увреди листата им. Или с други думи, направо са си капризни.
Друго цитрусово дърво е мандарината. За разлика от лимоните, мандарините обичат светлината и не се страхуват от слънцето. През зимата е по-добре да удължите времето, през което са на светлина, с помощта на лампа. Друго условие е, че това трябва да се прави постепенно, в противен случай растението може да не разбере какво се случва и листенцата му да изсъхнат заради стреса.
Най-екзотичният стаен цитрус е кумкуатът, чиито плодове се консумират директно с кожата. Външно те приличат на малки мандарини (всъщност самото име идва от две китайски думи „kam kuat“ - „златна мандарина“, измислена от испанците). Също като мандарината, кумкуатът обича слънцето и влажния климат. Ето защо, ако въздухът в апартамента ви е твърде сух, растението може да залинее и да изсъхне дори. За да предотвратите това, пръскайте го редовно и поставете близо до него дифузер, но ако нямате, и купа с вода ще свърши работа. Според поверията в навечерието на празника не бива да забравяте да откъснете плод от вашето цитрусово дърво, да си пожелаете нещо и го изядете, така желанието ви ще се сбъдне.