Разбира се, веднага се появили слухове, че корабът изглежда е прокълнат - неуспехи го съпътствали почти от момента, в който отплавал от британското пристанище „Саутхемптън“. Дори плаването му е било забавено с три седмици, след като „RMS Olympic“ претърпява няколко сблъсъка. Малко след като „Титаник“ отплавал, на борда избухнал пожар. Експертите смятат, че пламъците може да са допринесли за потъването му, като са отслабили корпуса му. Преди това са посочили структурни недостатъци на кораба, включително височината на преградите, които не достигали до горната палуба, което означавало, че водата можела да наводни 16-те отделения на „Титаник“.
Откакто останките му били открити през 1985 г., имало спорове относно разграбването им с цел търсене на артефакти. През 1996 г. богати пасажери на круизен кораб платили 3 000 паунда, за да станат свидетели на опит да се вдигне част от корпуса на легендарния кораб.
След като останките на „Титаник“ били открити през 1985 г. от военноморския офицер Робърт Балард, нещастията продължили. През 1996 г. опитът да се вдигне 9-метровото парче от корпуса на „Титаник“ завършило тъжно. Секцията била издигната близо до повърхността на океана с помощта на плаващи торби, докато зрителите на близките круизни кораби платили около 3 000 лири всеки, за да я видят. Сред тях била Едит Хейсман, една от последните оцелели от „Титаник“. Поради лошото време въжетата, поддържащи плаващите торби, се скъсали. Част от корпуса се издигнал на 60 метра над повърхността, но бързо потънал на дъното на океана. Опитът бързо бил разкритикуван от експерти и историци като рекламен трик. Оцелялата от „Титаник“ Елинор Шуман казва: „Първоначално мислех, че спасяването върви добре, но сега вече не смятам така.“ Балард нарекъл процеса „карнавал“.
Споровете обаче не попречили да има втори опит да се вдигнат останките от „Титаник“ през 1998 г. Начинанието се оказало успешно и те били изложени в хотел в Лас Вегас.