Може би най-ценното, което е показано във филма „Барби“, са различните поколения жени, израснали с тази кукла. Всяка от тези жени има различно мнение за ролята на Барби, значението на феминизма и какво означава за тях женствеността. Саша, тийнейджърката, която в началото мрази всичко, което Барби представлява и което е свързано с нея, например, се възмущава от придържането към патриархалните стандарти за красота и насърчаването на консуматорска култура. Майката на Саша, Глория, от своя страна, има носталгични спомени от това как си е играла с дъщеря си със същата тази кукла и това ѝ напомня колко близки са си били.
Създателката на Барби, Рут Хендлър, се надява, че куклата ще вдъхнови поколения жени именно защото ролята на жените в обществото е била значително по-различна, когато играчката се е появила на бял свят.
По време на филма Барби общува с всички гореспоменати жени и при всяко взаимодействие я виждаме през техните очи. Саша, Глория и Рут обаче се обединяват във финалната сцена, подкрепяйки Барби в борбата ѝ срещу патриархата и приемайки нейната човешка същност.
Патриархатът често противопоставя различните поколения феминистки, но финалът на филма е важна индикация, че жените могат да намерят обща основа и цел.