Тази седмица нутриционистът Магдалена Пашова е подготвила специално за читателките на Dama.bg още една интересна тема, която ще ви помогне да разгадаете вечно променящия се свят на здравословното хранене.
Безспорно основната причина за качване и задържане на излишни килограми е прекаляването с храната и липсата на движение.
Има обаче дами, които се хранят изключително ограничено, почти гладуват и въпреки това не могат да отслабнат. Някои от тях споделят, че сякаш "пълнеят от въздуха". И макар на пръв поглед да изглежда така, зад подобно усещане обикновено стоят сериозни причини от физиологичен, медицински или емоционален характер.
Днес ще споделя 5 най-често срещани от тях, без да претендирам, че изчерпвам всички възможни! Списъкът със сигурност може да се допълни, но по-важното е да разберете, че "от въздуха" не се пълнее, а ако имате подобен проблем, не бива да се отказвате, докато не стигнете до истинската причина за нежеланите килограми и не разберете как да се справите с тях!
Ето и част от възможните причини:
1. Страничен ефект от медикаменти
Приемът на медикаменти е водеща причина за натрупване на килограми. "Шампиони" в категорията "покачване на теглото като страничен ефект" са контрацептивите и антидепресантите.
Ако взимате подобни лекарства и забелязвате нежелани промени в теглото си, говорете с вашия лекар за подмяна на медикамента и алтернативно лечение.
2. Депресия и тревожност
Не само хапчетата за депресия, но и самата депресия може да доведе до повишаване на теглото!
Независимо дали става дума за клинична депресия или период на тревожност, тъга и потиснато настроение, тези състояния се характеризират с понижена активност, липса на енергия и нарушение на някои физиологични състояния в организма (хранене, сън, сексуална активност).
Причините са свързани с поредица от химични реакции в мозъка. Човешкият мозък оперира благодарение на флуидни вещества, наречени невротранзмитъри, които ни дават енергия, контролират движенията на тялото, настроението и много други процеси.
Невротранзмитърът, свързан с настроението и депресията, се нарича серотонин и 90% от него се синтезира в червата! При продължителен и интензивен стрес мозъкът употребява серотонин в по-големи количества, отколкото организмът може да възстанови. Резултатът е ниско ниво на серотонин и депресия.
Серотонинът, както споменах, се синтезира основно в червата и синтезът му се стимулира при консумация на прости въглехидрати. Затова при ниски нива на серотонин мозъкът усеща изкуствен глад за сладко, шоколад и всякакви въглехидрати, които временно ще възстановят нивата на дефицитния невротрансмитър.
Шоколадът обаче не премахва истинската причина за депресията, тъгата и тревожността и е необходима по-комплексна терапия, управление на стреса и почивка, за да се възстановят трайно нивата на серотонин и да изчезне глада за сладко.
3. Хипотироидизъм
Щитовидната жлеза е една от жлезите с вътрешна секреция, която регулира метаболизма и контролира скоростта, с която превръщаме храната си в енергия. При понижена функция на жлезата, състояние известно като хипотороидизъм, метаболизмът се забавя и качването на килограми е значително по-лесно от свалянето им.
Хипотироидизмът е един от най-често срещаните хормонални дисбаланси при жените днес! Други симптоми, които могат да ви подскажат, че страдате от това състояние са хронична умора и липса на енергия, косопад, непоносимост към студ,суха коса и суха кожа, запек, трудности при концентрацията, ниско либидо, раздразнителност. Симптомите при всяка жена са различни и в началото може да бъдат трудно забележими.
Стандартното лечение за хипотироидизъм е хормонозаместваща терапия и при сериозни отклонения в нивата на хормона на щитовидната жлеза, тя наистина е необходима. Добрата новина е, че нормалната функция на жлезата може да бъде възстановена и необходимостта от прием на хормони да отпадне с помощта на промени в начина на хранене, стриктно спазване на хранителен режим и въвеждане на някои промени в ежедневната рутина (движение, почивка, сън и т.н.) В резултат от нормализирането на функцията на жлезата симптоматиката отпада и теглото се стабилизира.
4. Синдром на поликистозните яйчници (СПКЯ)
При това състояние, което е вид хормонално разтройство, без да се счита за заболяване, в организма на жената има повече от нужното количество андрогенни (мъжки) хормони. Те пречат на нормалното циклично развитие на яйцеклетките в яйчника. Яйцеклетката не достига до пълна зрялост, пука се и образува мини-кисти в яйчниците.
В симптоматиката на СПКЯ влизат склонност към натрупване на мазнини в областта на талията и бедрата (фигура с формата на ябълка), нерегулярен месечен цикъл, изтъняване на косата (като при мъжко оплешивяване), акне и мазна кожа, завишено окосмяване на лицето, трудности при зачеването.
Ако всичките изредени по-горе симптоми са на лице, вероятно имате СПКЯ - състояние, което може да потвърдите с вашия лекар. По принцип медицината не предлага лечение на СПКЯ, защото не го счита за заболяване, а само потушаване на симптомите чрез противозачатъчни или прогестогенови хормони. Редица проучвания обаче показват, че при подходящ хранителен режим с прием на хранителни добавки и движение, дамите страдащи от СПКЯ, могат да свалят до 10% от теглото си, а това на свой ред води до спад в нивата на мастната тъкан и андрогенните хормони, възстановяване на цикъла, стабилизиране на теглото, а също и повишаване на шансовете за забременяване.
5. Стрес и високи нива на кортизол
Кортизолът е хормон, който надбъбречните ни жлези синтезират в състояние на стрес. Повечето механизми в човешкото тяло не са се променили в продължение на хилядолетия, въпреки драстичната промяна в начина ни на живот. Нашите пра-пра-пра родители изпитвали 2 вида стрес - остър стрес, свързан със синтез на адреналин, при наличие на пряка животозастрашаваща опасност (например среща с див звяр) и по-дългосрочен стрес , свързан със синтез на кортизол, при периоди на дълго и продължително гладуване. В тези периоди тялото, стимулирано от кортизола, забавяло метаболизма и превръщало всяка калория в мазнина, за да я съхрани и да гарантира оцеляване при липсата на храна.
Днес хроничният ежедневен стрес е обичайна част от живота на много хора. Физиологично това отново означава повишени нива на кортизол и забавен метаболизъм. При тези обстоятелства, колкото и малко да ядете , тялото ви натрупва мазнини.
Изходът от тази ситуация е в овладяването на техники за намаляване и контролиране на стреса. Те могат да бъдат различни при различните хора и да включват едно, две или комбинация от следните - спорт, йога, време сред природата, медитация, позитивни визуализации, цветотерапия, аромотерапия, креативно хоби, срещи с приятели и т.н.
При намаляване на стресогенните хормони, метаболизмът отново заработва, храната се превръща в енергия, а не в мастна тъкан и излишните килограми постепенно се стопяват.